Τεράστιος Θρύλος, έκανε άλμα πρόκρισης στο Βέλγιο!

22/02/2017 23:47272Ολυμπιακός Ευρώπη Διοργανώσεις Challenge Cup Challenge Cup Γυναικών
Ετικέτες: ΟλυμπιακόςChallenge CupChallenge Cup ΓυναικώνΑστερίξ Μπέβερεν
tatoo

Τεράστια νίκη με 3-2 σετ πήρε η ομάδα βόλεϊ Γυναικών του Ολυμπιακού μέσα στο Βέλγιο επί της Αστερίξ Μπέβερεν και έγινε το φαβορί για πρόκριση στους «4» του Challenge Cup, για πρώτη φορά στην ιστορία της!

Οι «ερυθρόλευκες», που είχαν τη συμπαράσταση και αρκετών φιλάθλων του Ολυμπιακού στο πλευρό τους, κατέκτησαν το πρώτο σετ, αλλά έπρεπε να κάνουν μεγάλη ανατροπή, αφού βρέθηκαν να χάνουν 2-1, για να πανηγυρίσουν το μεγάλο «διπλό» στο τάι μπρέικ.

Μετά το νικηφόρο αποτέλεσμα απέναντι στην Κυπελλούχο Βελγίου, η ομάδα του Πειραιά χρειάζεται νίκη με οποιοδήποτε σκορ στη ρεβάνς στο Ρέντη, στις 8 Μαρτίου (19:30) για να βρεθεί για πρώτη φορά στα ημιτελικά. Οι «ερυθρόλευκες» αποκλείονται μονάχα αν ηττηθούν με 3-0 ή 3-1 και σε περίπτωση που χάσουν με 3-2, η πρόκριση θα κριθεί στο χρυσό σετ.

Ο Ολυμπιακός κατέκτησε το πρώτο σετ δημιουργώντας μεγάλα προβλήματα στην υποδοχή των Βελγίδων και αντέχοντας στην προσπάθεια των γηπεδούχων να επιστρέψουν στη διεκδίκησή. Οι «ερυθρόλευκες» πήραν από την αρχή τα ηνία του αγώνα και δεν τα έχασαν ποτέ, παρότι οι «οικοδέσποινες» έκαναν αρκετά comeback. Το σημαντικό προβάδισμα που δημιούργησε η Λαμπρούση με τα εξαιρετικά σερβίς της (από 11-12, 11-17) δεν κράτησε, αφού η Αστερίξ ροκάνισε τη διαφορά και μείωσε στον πόντο στο 21-22. Εντούτοις, από λάθος σερβίς της Μπίεμποφ ο Ολυμπιακός βρέθηκε στο σετ μπολ και με άλλον έναν άσο της διεθνούς κεντρικής, έγινε το 22-25.

Τα κλειδιά που έδωσαν το πρώτο σετ στον Ολυμπιακό, δεν λειτούργησαν στα επόμενα δύο. Παρά τις προσπάθειες του Κοβάτσεβιτς να βρει σχήμα που θα ρολάρει, δοκιμάζοντας και την Τσίμα (στο 2ο αντί της Λαζάρεβιτς και στο 3ο ξεκινώντας την αντί της Μαλασάι), δεν υπήρξε αποτέλεσμα. Η Αστερίξ ήταν εκείνη που πίεζε την υποδοχή του Ολυμπιακού και βρήκε τον τρόπο να μπλοκάρει την κύρια εκφράστρια των «ερυθρόλευκων» επιθέσεων, Χίππε. Η δυσκολία στην ανάπτυξη του παιχνιδιού και το πρόβλημα στο τελείωμα των επιθέσεων έδωσαν άνετα το 2ο σετ στις Βελγίδες, που ξέφυγαν με το «καλημέρα» (4-0, 11-5, 13-6 και 21-10). Στο 3ο σετ η ομάδα του Πειραιά το πάλεψε μέχρι τα μέσα (13-13, 16-14), όμως τα σερβίς της Χέρμποτς έδωσαν ουσιαστικό (19-14) και ψυχολογικό προβάδισμα στις Βελγίδες, που δεν δυσκολεύτηκαν να κάνουν το 2-1.

Μπροστά στον κίνδυνο να φύγει με άδεια χέρια από το Μπέβερεν, ο Ολυμπιακός βρήκε τον τρόπο να αντιδράσει. Κράτησε την υποδοχή του, χωρίς να δεχτεί άσο, βρήκε το καλό μπλοκ του (5 από τα συνολικά 11 στο ματς) και είδε τις Χίππε και Λαζάρεβιτς να τελειώνουν τις επιθέσεις. Με μπλοκ της Λαμπρούση διαμορφώθηκε το 8-11, ενώ με επιθέσεις της Γερμανίδας διαγώνιας και της Λαζάρεβιτς το σκορ έγινε 16-20. Ακολούθησε ακόμα ένα μπλοκ της Λαμπρούση και το 16-23 έγινε με άσο της Γιώτα. Παρότι οι Βελγίδες προσπάθησαν να ξαναμπούν στο σετ, μειώνοντας σε 18-23 και 20-24, επίθεση στο φιλέ της Χέρμποτς έφερε την ισοφάριση για τον Ολυμπιακό.

Οι «ερυθρόλευκες» μπήκαν αποφασισμένες στο πέμπτο σετ, εκεί όπου ο κάθε πόντος μετράει. Χίππε και Λαζάρεβιτς πέτυχαν να χτίσουν από την αρχή διαφορά για τον Ολυμπιακό. Με άσο της Γερμανίδας και επιθέσεις της Σέρβας, το εύθραυστο 4-5 έγινε 6-9 ενώ ευστοχώντας σε επίθεση με τη Μαλασάι, που διαδέχτηκε άσος της Λαζάρεβιτς, ο Ολυμπιακός έφτασε στο 6-11. Το τάιμ άουτ του Κοβάτσεβιτς, όταν η Αστερίξ μείωσε σε 9-11 με άουτ επίθεση της Λευκορωσίδας, επανέφερε την ηρεμία στις τάξεις του Ολυμπιακού και με επίθεση της Μαλασάι οι «ερυθρόλευκες» βρέθηκαν στο ματς μπολ, 10-14. Η Αστερίξ «έσβησε» τα πρώτα δύο (12-14), αλλά με λάθος σερβίς της Μπίεμπαου, οι «ερυθρόλευκες» πανηγύρισαν το μεγάλο «διπλό»!

Τα σετ: 22-25, 25-11, 25-19, 20-25, 12-15.

ΑΣΤΕΡΙΞ ΜΠΕΒΕΡΕΝ (Βάντε Μπρόεκ): Μπίεμπαου 8 (6/11 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ), Χέρμποτς 19 (18/52 επ., 1 άσος, 65% υπ. - 18% άρ.), Λέμενς 12 (7/11 επ, 5 μπλοκ), Βαν Άβερμαετ 11 (4/16 επ., 5 άσοι, 2 μπλοκ), Ντε Χοντ 8 (6/21 επ., 2 άσοι), Βαν Γκέστελ 12 (9/30 επ., 3 μπλοκ, 50% υπ. - 25% άρ.), Ράισχαρτ -λ. ( 56% υπ. - 14% άρ.) / Ντε Ταντ (λ.), Κόπιν 1 (1 άσος), Στράγκιερ, Σμιτς.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Κοβάτσεβιτς): Γιώτα 5 (3/15 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ), Λαζάρεβιτς 10 (7/19 επ., 1 άσος, 2 μπλοκ, 47% υπ. - 25% άρ.), Μαλασάι 11 (11/22 επ., 47% υπ. - 24% άρ.), Λαμπρούση 11 (4/9 επ, 4 άσοι, 3 μπλοκ), Χριστοδούλου 7 (5/8 επ., 2 άσοι), Χίππε 20 (18/49 επ., 2 άσοι), Κονόμη -λ. (50% υπ. - 31% άρ.) / Βλαχάκη 1 (1/2 επ.), Τσίμα 3 (2/5 επ., 1 μπλοκ, 55% υπ. - 9% άρ.), Τέζα, Εμμανουηλίδου.