Επική ανατροπή του Αρχέλαου σε ματς θριλερ

27/02/2017 20:30417Β΄ Όμιλος (2ος Υπο-όμιλος)
Ετικέτες: Αρχέλαος ΚατερίνηςΝαύαρχος Βότσης
be a maverick

Πολύ μεγάλη νίκη πέτυχε ο Αρχέλαος Κατερίνης επί του Ναύαρχου Βότση με 3-2 σετ, στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής της Α2 Εθνικής Κατηγορίας Γυναικών (Β' όμιλος - 2ος υποόμιλος). Μια νίκη που σημειώθηκε με ανατροπή επί του πρωτοπόρου του ομίλου από μια ομάδα που μάχεται για τον υποβιβασμό και έτσι αποκτά ξεχωριστή σημασία.

Ήταν ένα συγκλονιστικό παιχνίδι με γεμάτα σετ που κρίθηκαν στη φάση, στον πόντο, στη στιγμή. Ένας αγώνα διαφήμιση για το βόλλευ ο οποίος κρίθηκε στις λεπτομέρειες, ενώ δε φάνηκε η διαφορά δυναμικότητας (που αποτυπώνεται και από τη βαθμολογία και τους στόχους) μεταξύ των ομάδων.

Ο Ναύαρχος προηγήθηκε 0-2 πολύ δύσκολα. Στο πρώτο σετ έγινε μάχη. Καμία από τις δύο ομάδες δεν άφησε το σκορ να ξεφύγει καθώς βρέθηκαν και οι δύο μπροστά κατά τη διάρκεια, με τους τελευταίους πόντους να είναι συναρπαστικοί. Κανένας από τους δύο αντιπάλους δε κατάφερε να τελειώσει το σετ στα ματς μπολ που είχε, με τη φιλοξενούμενη ομάδα να το καταφέρνει τελικά μετά από μεγάλο σε διάρκεια σετ, με 28-30.

Στο δεύτερο σετ η ομάδα της Μαρίας Δεληγιάννη ξεκίνησε πιο δυνατά αλλά δε μπόρεσε να αυξήσει τη διαφορά που απέκτησε. 'Ετσι είχε ένα μικρό προβάδισμα το οποίο έχασε στα τελειώματα. Ο Αρχέλαος προηγήθηκε 21-19, αλλά πιο ψύχραιμες και τυχερές οι κίτρινες έκαναν το...δεύτερο βήμα τους για μια καθαρή νίκη με 23-25, αλλά λογάριαζαν χωρίς τον...ξενοδόχο.

Η γηπεδούχος ομάδα δε παράτησε το παιχνίδι και μπήκε δυνατά στο τρίτο σετ. Γρήγορα ο Βότσης επανήλθε και πήρε τα ηνία, με τις ομάδες να...αλληλοεξοντόνονται και μετά από δύο ματς μπολ, οι πράσινες κατάφεραν να μειώσουν σε 1-2 με 28-26.

Ματσάρα και στο τέταρτο σετ με το Αρχέλαο να ισοφαρίζει σε 2-2 με 25-23. Σημαντική η βοήθεια του κόσμου της ομάδας που αντιλήφθηκε πλήρως, όπως και οι παίκτριες του Αρχέλαου, την κρισιμότητα του παιχνιδιού. Οι γηπεδούχες πήραν από την αρχή το προβάδισμα με καλή ψυχολογία και κατάφεραν να το κρατήσουν έστω κι δύσκολα.

Στο τάι μπρέικ οι...καρδιοπαθείς δεν ηρέμησαν καθώς και αυτό κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Οι πράσινες στάθηκαν όρθιες και ολοκλήρωσαν μια επική ανατροπή εν μέσω αποθέωσης, με 3-2 σετ επικρατώντας 15-13.

Έπεσε από τα σύννεφα ο Ναύαρχος Βότσης που δέχθηκε ήττα σοκ έτσι όπως εξελίχθηκε το παιχνίδι. Ένα παιχνίδι που μετά το 0-2 πίστεψε πως έχει κερδίσει αλλά τελικά έφυγε με έναν μόλις πόντο από το γήπεδο. Έτσι, έδωσε το δικαίωμα στον 2ο Λαγκαδά να πλησιάσει στον πόντο στη βαθμολογία.

Δύο υπερπολύτιμους πόντους, μια μεγάλη νίκη και έναν αγώνα που θα θυμούνται για χρόνια, αποκόμισαν τα κορίτσια και οι φίλαθλοι της ομάδας από την Κατερίνη που έκανε βήμα παραμονής καθώς ξεπέρασε το προτελευταίο Ανατόλια (+3) και ξεμάκραινε από τον τελευταίο Ηρακλή (+9). Ο Αρχέλαος έμεινε όρθιος μετά την πρόσφατη αλλαγή στον πάγκο και τα αγωνιστικά και εξωαγωνιστικά προβλήματα που αντιμετώπισε, ενώ ισοβαθμεί πλέον στην 8η θέση με το ΔΑΣΩ στους 17 πόντους.

Τα σετ: 3-2 (28-30, 23-25, 28-26, 25-23, 15-13)