15/02/2017 23:13715Κύπελο Ελλάδας Γυναικών Μαρκόπουλο
Ετικέτες: ΠορφύραςΚύπελλο Ελλάδας ΓυναικώνΜαρκόπουλο
tatoo

Το Μαρκόπουλο είναι η τετάρτη ομάδα που πήρε μετάαπό μεγάλο θρίλερ το τελευταίο εισιτήριο στο φαιναλ φορ κυπέλλου γυναικών( 4-5/3) στη Γλυφάδα.

Η ομάδα του Γιάννη Νικολάκη κατόρθωσε να σταθεί όρθια, στο «καμίνι» του Σαλπέας με 2-3 ύστερα από μια παθιασμένη μονομαχία με τον σπουδαίο Πορφύρα που έφτασε μια «ανάσα» από το«θαύμα» στο θεσμό του κυπέλλου αλλα λύγισε τελικά στο τάι μπρέικ!

Στο πρώτο σετ, το Μαρκόπουλο μπήκε καλύτερα και κατάφερε να φτάσει με 12-16 στο β’ τεχνικό τάιμ άουτ και με λύσεις στην επίθεση να ανοίξει τη διαφορά (14-21) για το 0-1 στα σετ με 17-25.

Στο δεύτερο σετ, ο Πορφύρας βρήκε ρυθμό, πίεσε στην υποδοχή και βελτιώθηκε στο φιλέ με αποτέλεσμα το γρήγορο 11-3. Ο Γιάννης Νικολάκης ανακάτεψε την τράπουλα με τις Καρακάση, Νικολογιάννη αντί των Ζακλίν, Μερκάντο και ο ΑΟΜ έφτασε στον πόντο 13-12.

Οι γηπεδούχοι δεν το έβαλαν κάτω και πήραν κεφάλι και παλι με 19-16 ενώ ένας άσος και μια επίθεση της Χρήστου έφεραν την κατακτηση του σετ με 25-21 και την ισοφάριση με 1-1.

Στο τρίτο σετ με πρωταγωνίστρια της Μερκάντο, το Μαρκόπουλο είχε τον έλεγχο (38, 5-13) και με φοβερό σερί ξέφυγε με 11-21  15-25 από άσος  της Νικολογιάννη και προβάδισμα με 1-2.

Η ομάδα από τα Μεσόγεια μπήκε καλά και στο τέταρτο σετ αλλά ο Πορφύρας φάνηκε αποφασισμένος να στείλει το ματς στο τάι μπρέικ. Οι γηπεδούχες, εκμεταλλευόμενες και την αδράνεια του αντιπάλου, ξέφυγε με 13-8 ενώ τα σερβίς της Χρήστου δυσκόλεψαν την υποδοχή του ΑΟΜ και έδωσαν διαφορά 17-11.

Με καλό μπλοκ το Μαρκόπουλο μείωσε σε 18-16 αλλά η ομάδα του Πειραιά πήρε εκ νέο προβάδισμα  με 21-17 και ο Πορφύρας με 25-22 έστειλε το ματς στο τάι μπρέικ!

Στη «ρώσικη ρουλέτα» το Μαρκόπουλο πιο έμπειρο και με τις Πούλι και Μερκάντο να φωνάζουν «παρών» ξέφυγε με 3-8,  5-10, 6-12.

Ο Πορφύρας προσπάθησε να μειώσει αλλά ο ΑΟΜ κατάφερε τελικά με 8-15 να πάρει την πρόκριση για το φετινό Φάιναλ-4 του Κυπέλλου Ελλάδας ενώ η ομάδα του Πειραιά τελικά κέρδισε το χειροκρότημα για την προσπάθειά της από τους φιλους της ομάδας που βρέθηκαν στο κλειστό του « Σαλπέας».

Τα σετ: 17-25, 25-21, 15-25, 25-22, 8-15

Πορφύρας (Πανδής) Ράπτη 18 (12/46 επ., 6 άσοι, 52% υπ. – 30% άριστες), Χρήστου 15 (11/50 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ, 59% υπ. – 19% άριστες), Σιδεράτου 3 (1/14 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Φωτεινού 7 (5/19 επ., 2 μπλοκ), Γκολφινοπούλου 2 (1/1 επ., 1 μπλοκ), Κελεσιδη 7 (5/9 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Μουστάκη –λ (31% υπ. – 19% άριστες) / Γκούρα, Θαλασσινού Καράκου 2 (2/13 επ.), Ξαγοραράκη, Θεοχάρη 1 (1/2 επ.).

Μαρκόπουλο (Νικολάκης) Δικαιούλια 10 (7/13 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Σόουζ4 (2/5 επ., 2 άσοι), Μερκάντο 21 (17/45 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Κλάιν 17 (12/40 επ., 1 άσο, 4 μπλοκ, 62% υπ. – 23% άριστες), Φακοπουλίδου 13 (9/24 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ, 30% υπ. – 19% άριστες), Διάλλα 9 (4/12 επ., 1 άσο, 4 μπλοκ), Ιακωβίδου –λ (23% υπ. – 23% άριστες) / Καρακάση, Νικολογιάννη 3 (2/6 επ., 1 άσο, 23% υπ. – 23% άριστες), Λιάγκη.