2017-02-15 17:42827Παναθηναϊκός Κύπελλο Ελλάδας Κύπελο Ελλάδας Γυναικών
Ετικέτες: ΠαναθηναϊκόςΚύπελλο Ελλάδας ΓυναικώνΜακεδόνες Αξιού
be a maverick

Του Π.Καλιμάνη

Άνετα πήρε ο ΠΑΟ το εισιτήριο για το φάιναλ φορ του Κυπέλλου γυναικών στη Γλυφάδα, καθώς επικράτησε 3-0 των Μακεδόνων Αξιού. Οι «πράσινες» με όπλο το σερβίς, το καλό μπλοκ και την εξαιρετική συνεργασία της γερμανίδας Πολ και της καναδέζας Ρίτσι, κατάφεραν να ξεπεράσουν το εμπόδιο της Θεσσαλονικιώτικης ομάδας και πήραν ένα από τα τέσσερα εισιτήρια που οδηγούν στην Γλυφάδα.

Απο την αλλη οι Μακεδόνες βρέθηκαν σε μέτρια μέρα ειχαν προβλήματα στην υποδοχή και στην επίθεση και δεν μπόρεσαν ουσιαστικά να κοντράρουν το μεγάλο τους αντίπαλο.

Φουριόζος μπήκε ο Παναθηναϊκός στο πρώτο σετ και πήρε προβάδισμα με 8-2 και 12-8. Οι Μακεδόνες μείωσαν στο σκορ 12-10, αλλά ο ΠΑΟ πάτησε «γκάζι» και με τις Μερτέκη, Ρίτσι και Πολ, εκτόξευσε τη διαφορά στο 20-12 και 22-13, με την Μερτέκη. Τελικά οι «πράσινες» πήραν το σετ με άσο της Πολ 25-15.

Ισορροπημένα ξεκίνησε το δεύτερο σετ ανάμεσα στις δυο ομάδες, οι οποίες συμβάδιζαν στο σκορ μέχρι το 12-12. Εκεί οι Μακεδόνες ξέφυγαν με την αξιόλογη Καραφουλίδου 12-14, ο Παναθηναϊκός πέρασε μπροστά μετά από φάση διαρκείας 16-14 με την Πολ. Οι Μακεδόνες έφεραν και πάλι το σκορ στον πόντο 17-16.

Στη συνέχεια οι «πράσινες» με σερί 6-3 που είχε σαν αιχμή την Πολ προηγήθηκαν 23-19. Η εξαιρετική αρχηγός των Μακεδόνων Δραγουμάνου με άσο, μείωσε σε 23-21,και λιγο αργότερα οι Θεσσαλονικές έφτασαν και στο 24-22.

Τελικά οι «πράσινες» κατάφεραν να πάρουν το δεύτερο σετ με 25-22, κάτω από έντονες διαμαρτυρίες του προπονητικού τιμ και των παικτριών της φιλοξενούμενης ομάδας, εξαιτίας λάθους απόφασης του Α΄ διαιτητή Τσιμπινού ο οποίος μέτρησε πόντο, καθαρή υποδοχή των φιλοξενούμενων.

Στο τρίτο σετ ο Παναθηναϊκός μπήκε τρομερά αποφασισμένος. Πήρε από την αρχή προβάδισμα στο σκορ με 12-8 και 14-10. Στη συνέχεια οι «πράσινες» με σερί 9-4, που είχε μπροστάρισες τις Πολ και Ρίτσι, ανέβασαν τον δείκτη του σκορ στο 23-14. Οι Μακεδόνες μείωσαν σε 24-17, αλλά ο Παναθηναϊκός με μπλοκ της Φιλντ στη Δραγουμάνου πήρε το σετ με 25-17 και το παιχνίδι με 3-0.

Τα σετ: 25-15, 25-22, 25-17