Ο ΠΑΟΚ με Χαντάβα και Κατσορόφσκα νίκησε τον Α.Ο. Θήρας με 3-0!

11/10/2019 02:12406ΠΑΟΚ Α.Ο. Θήρας
Ετικέτες: ΠΑΟΚΑΟ ΘήραςΕύα Χαντάβα
tatoo

Ο ΠΑΟΚ που παρουσιάστηκε στα Νομίκεια είναι μια ομάδα με χαρακτήρα και με αθλήτριες υψηλού επιπέδου. Ούτε η κούραση από το χθεσινό παιχνίδι (5σετ) με τον Παναθηναϊκό δεν στάθηκε εμπόδιο για να φτάσει στην νίκη απέναντι στην οικοδεσπότη Α.Ο. Θήρας με 3-0.
Στο πρώτο σετ έκανε κανονικό πάρτι αφού δεν βρήκε καμία αντίσταση και έφτασε εύκολα στην νίκη με 25-14 ενώ το σκορ ήταν 22-9.
Στο δεύτερο σετ πήρε σταθερό προβάδισμα  η ομάδα της Σαντορίνης  μέχρι το 21-18, εκεί μίλησε η ποιότητα των αθλητριών του ΠΑΟΚ που κέρδισαν το σετ με 26-24 με πρώτο βιολί την Εύα Χαντάβα (που είχε αποκλειστεί από την εθνική ομάδα το καλοκαίρι).
Ενώ στο τρίτο σετ δείχνοντας χαρακτήρα και αποφασιστικότητα έφτασε στην νίκη με 25-23.
Η ομάδα της Θεσσαλονίκης ήταν στημένη καλά και έδειξε ότι θα πρωταγωνιστήσει στο φετινό πρωτάθλημα.
Η ομάδα της Σαντορίνης παρά το ότι κράτησε τον περσινό κορμό και έφερε τρεις καλές ξένες αθλήτριες έδειξε ασύνδετη με τον προπονητή της να προκαλεί περισσότερο εκνευρισμό στις αθλήτριες παρά να τις βοηθάει κατά την διάρκεια του παιχνιδιού!

Κορυφαία της διοργάνωσης αναδείχθηκε η Εύα Χαντάβα που είχαμε πολύ καιρό να δούμε τέτοια στατιστικά στην επίθεση σε ακραία αθλήτρια!

Τα σετ: 0-3 (14-25, 24-26, 23-25)
*Οι πόντοι του ΑΟ Θήρας προήλθαν από 3 άσσους, 33 επιθέσεις, 3 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων και του ΠΑΟΚ προήλθαν από 6 άσσους, 37 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 20 λάθη αντιπάλων.

ΑΟ ΘΗΡΑΣ (Γκάιτς): Μεντάρο 11 (9/21 επ., 2 άσσοι), Μπρίνκμαν 7 (7/21 επ., 69% υπ. - 19% άριστες), Νογκέρας 1 (1/4 επ.), Μερτέκη 6 (5/20 επ., 1 μπλοκ, 44% υπ. - 22% άριστες), Χατζηευστρατιάδου 3 (2/6 επ., 1 άσσος), Εμμανουηλίδου 11 (9/17 επ., 2 μπλοκ) / Αρτακιανού (λ, 60% υπ. - 27% άριστες), Παναγιωτίδου, Βενέτη. Καραφουλίδου.

ΠΑΟΚ (Μάσεκ): Αμπουκέρκε 2 (2/2 επ.), Πολυνοπούλου 6 (2/8 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Κιόση 4 (3/9 επ., 1 μπλοκ), Κωνσταντινίδου 9 (3/6 επ., 1 άσσος, 5 μπλοκ), Χαντάβα 19 (16/24 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 55% υπ. - 25% άριστες), Κατσορόφσκα 14 (9/19 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ, 100% υπ. - 40% άριστες) / Ξανθοπούλου (λ, 50% υπ. - 50% άριστες), Μυρίδου (λ, 41% υπ. - 14% άριστες), Ηλιοπούλου, Έρτσεν 2 (2/12 επ.).