Νίκη «επιβίωσης» για τη Θέτιδα!

11/02/2017 21:372972016/2017 Α1 volley league Γυναικών
Ετικέτες: Α1 γυναικώνΘέτιδα Βούλας
tatoo

Τεράστια νίκη που τις δίνει μεγάλες ελπίδες για παραμονή  πέτυχε η Θέτιδα Βούλας στο κλειστό γήπεδο των Αμπελοκήπων! Να σημειωθεί πως για την αθηναϊκή ομάδα ήταν η τρίτη της νίκη στο φετινό πρωτάθλημα μετά από 3 μήνες, όταν και είχε επικρατήσει για τελευταία φορά των Μακεδόνων Αξιού με 3-2 σετ στην έδρα της.

Η ομάδα της Βούλας είχε σαν «όπλο» το σέρβις και την επιθετική ικανότητα της Εσντέλ, ενώ από την άλλη πλευρά η γηπεδούχος, σε ένα από τα πιο σημαντικά παιχνίδια της σεζόν, δεν μπόρεσε να ξεπεράσει το άγχος και να παρουσιαστεί συγκεντρωμένη.

Σημαντικό για την εξέλιξη του ματς ήταν το πρώτο σετ, όπου η Ελπίδα προηγήθηκε με 20-17, αλλά η Θέτις το γύρισε χάρη στα καλά σέρβις της Φρεντς και της Αργυροπούλου. Η ομάδα της Βούλας πήρε πιο εύκολα το δέυτερο σετ, στο οποίο η Ελπίδα έχασε 6 σέρβις (!), αλλά οι «πράσινες» αντέδρασαν στο τρίτο σετ.

Το τέταρτο σετ είχε ανάλογη εξέλιξη με το πρώτο, αφού η Ελπίδα προηγήθηκε με 22-18 και η Φρεντς με ένα τρομερό σερί στο σέρβις έφερε την ομάδα της μπροστά με 22-24. Ακολούθησε η ισοφάριση της Ελπίδας και στους τελευταίους πόντους η Θέτις έδειξε μεγαλύτερη αποφασιστικότητα και πήρε τους τρεις βαθμούς.

Tα σετ: 23-25, 20-25, 25-20, 25-27
ΕΛΠΙΣ (Χρυσομαλλίδης): Κ. Μπολέτου, Μ. Μπολέτου, Παπάζογλου, Καλανταρίδου, Καλαντάτζε, Γουίλσον, Σουπιώνη (λ) – Καλαϊτζάκη, Γεροβασιλείου, Καραμούτσα.
ΘΕΤΙΣ (Τουρσούγκας): Μελετιάδη, Κιουτσιούκη, Εσντέλ, Φρεντς, Γιόβιτς, Βαρουδάκη, Ξηντάρα (λ) – Αργυροπούλου, Τοντάι.