Μεγάλη νίκη με ανατροπή τα Γιάννενα

27/02/2017 21:22504Β΄ Όμιλος (1ος Υπο-όμιλος)
Ετικέτες: ΑΣ ΓιάννεναΕΑΛα2 γυναικών
be a maverick

Ανατροπή μεγάλης βαθμολογικής σημασίας έκαναν οι γυναίκες του ΑΣ Γιάννενα, καθώς αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 0-2 σετ κατάφεραν να βρουν τα ψυχικά αποθέματα και να επικρατήσουν τελικά της ΕΑΛ με 3-2 σετ στο κατάμεστο κλειστό της Λιμνοπούλας.

Στο 1ο σετ η ομάδα των Ιωαννίνων ξεκίνησε δυνατά και προηγήθηκε 4-0. Τα κορίτσια της ΕΑΛ όμως ισορρόπησαν και με τη βοήθεια του φίλαθλου κόσμου που ακολούθησε την ομάδα και την ενίσχυσε κατά πολύ σε όλο το παιχνίδι, αλλά και με όπλο το μπλοκ και την αμυντική τους λειτουργία, περιόρισαν τις επιθετικές ενέργειες της ομάδας της Ηπείρου και κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα στο σκορ με 10-15. Η αντίδραση των κοριτσιών του ΓΑΣ ήταν άμεση, με σωστές επιθετικές ενέργειες και καλό σέρβις. Το σκορ έγινε 20-20 και η φιλοξενούμενη ομάδα φάνηκε πιο ψύχραιμη στους τελευταίους κρίσιμους πόντους και πήρε τελικά το σετ με 22-25, κάνοντας το 0-1.

Στο 2ο σετ η καλή εικόνα των κοριτσιών της ΕΑΛ συνεχίστηκε και μετά από ένα αμφίρροπο παιχνίδι με εναλλαγές στο σκορ η ομάδα του ΓΑΣ φάνηκε να μην έχει τις κατάλληλες λύσεις στην ανάπτυξη του παιχνιδιού. Το 0-2 έγινε πραγματικότητα για την ομάδα της Λάρισας με 21-25.

Στην ανάπαυλα του 3ου σετ και ενώ το παιχνίδι έδειχνε να γέρνει προς την ομάδα της Λάρισας, ο προπονητής Κώστας Τσιούπης έκανε μια τελευταία προσπάθεια να αφυπνίσει τα κορίτσια του βάζοντας έντονες φωνές για την απόδοσή τους. Η γιαννιώτισσες μεταμορφώθηκαν και με όπλο το σέρβις προηγήθηκαν 6-1. Το παιχνίδι άλλαξε ρότα και με σωστή ανάπτυξη στο παιχνίδι τους κατέφεραν να δημιουργήσουν πολλά προβλήματα στην ομάδα της Λάρισας, που είδε το μπλοκ να τη σταματάει. Το τελικό 25-19 ήρθε πιο εύκολα απ' ότι φαίνεται, καθώς στο 24-14 πέντε συνεχόμενα λάθη έδωσαν κάποιους παραπάνω πόντους στις φιλοξενούμενες.

Το 4ο σετ κύλισε όπως και το προηγούμενο με την ομάδα της Ηπείρου να κάνει ότι θέλει μέσα στο γήπεδο. Συνεχίζοντας το καλό σέρβις κατάφερε να πάρει εύκολα το σετ με 25-14 ισοφαρίζοντας το παιχνίδι.

Η ολική ανατροπή ολοκληρώθηκε στο τάι μπρέικ, όπου μετά από ένα αρχικά μουδιασμένο ξεκίνημα και την αλλαγή στο 6-8 για την ομάδα της Λάρισας, οι γυναίκες του ΓΑΣ ανέβασαν και άλλο την απόδοσή τους και κατάφεραν συγκεντρωμένες μέχρι το τέλος στο παιχνίδι τους να κάνουν το 15-12 και να πάρουν μια μεγάλης βαθμολογικής σημασίας νίκη με 3-2 σετ.

Τα Γιάννενα με τη νίκη τους αυτή, ξεπέρασαν την ΕΑΛ στη βαθμολογία (+1). Και οι δύο ομάδες είναι στη μέση της βαθμολογίας (5η θέση 19 βαθμοί, 6η θέση 18 βαθμοί αντίστοιχα).

Τα σετ: 22-25, 21-25, 25-19, 25-14, 15-12

ΑΣ Γιάννενα (Τσιούπης-Βίτσιος-Σταματελόπουλος): Παπάζογλου, Μαγκλάρα Χ, Λάγκα, Τζαλαλή Σ, Μαγκλάρα Γ, Παππά-Ζώη, Στεφάνου Στ (λ) / Στεφάνου Σ, Βολυράκη, Κωσταδήμα, Τζαλαλή Κ, Ασημακίδου, Μπιρλαντεάνου, Αναστασίου (λ)

ΕΑΛ (Πνάκας-Παπαστεργίου): Κουτσογιάννη, Μπερμπέρογλου, Ριζομάρκου, Εξάρχου, Παπαδοπούλου, Πλακιά, Τίκα (λ) / Αλβίζου, Ζιώγα, Γίτση, Μανδραβέλη