Η μπίλια έκατσε... στους Εβρίτες!

11/02/2017 21:29210Volleyleague 2016/2017 Ομάδες Volleyleague ΑΟΠ Κηφισιάς Εθνικός Αλεξανδρούπολης
Ετικέτες: ΑΟΠ ΚηφισιάΕθνικός Αλεξανδρούποληςvolleyleague
tatoo

Συναρπαστικό παιχνίδι έγινε στο Ζηρίνειο, με τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης να παίρνει σπουδαίο «διπλό» επί της Κηφισιάς με 3-0 σετ (27-25, 26-24, 25-23) και να μπαίνει δυναμικά στο γκρουπ των ομάδων που διεκδικούν την 4η θέση στην τελική κατάταξη της κανονικής περιόδου της Volleyleague.

Με αδιαπέραστο μπλοκ (10 πόντους) και κυρίως επίθεση που άγγιξε το 62% αποτελεσματικότητα χάρη στο εκπληκτικό παιχνίδι του Γιάννη Χαριτωνίδη αλλά και την πολύ καλή μέρα των Βανέγκας, Λεάλ και Παλέντζα ο Εθνικός πήρε και τα τρία σετ στον πόντο ύστερα από σκληρή μάχη.

Αξίζει να σημειωθεί ότι στα πρώτα δύο σετ η Κηφισιά βρέθηκε πρώτη στο σετ μπολ, όμως δεν είχε καθαρό μυαλό στις τελευταίες φάσεις για να τα κατακτήσει και ολοκλήρωσε τη 16η αγωνιστική της Volleyleague χωρίς βαθμολογικό όφελος.

Στο 1ο σετ μετά από συνεχείς εναλλαγές στο σκορ η Κηφισιά με τον άσο του Παπαγγελλόπουλου ξέφυγε για πρώτη φορά με +2 (19-17). Με δύο μπλοκ από τους Στίγγα και Παλέντζα ο Εθνικός προηγήθηκε 20-19, αλλά η Κηφισιά με ωραίες άμυνες και επίθεση του Πούλκο έφτασε στο σετ μπολ 25-24. Ο Στίγγας ισοφάρισε, ο Λεάλ έκανε το 26-25 και ο Χαριτωνίδης με άσο έκανε το 27-25.

Στο 2ο σετ ο Εθνικός ξέφυγε από 11-8 και κράτησε το προβάδισμα μέχρι το 22-20. Η Κηφισιά με τον Πούλκο στο σερβίς και δυνατό μπλοκ έτρεξε ένα σερί 3-0 και πέρασε μπροστά με 23-22. Η Κηφισιά έφτασε σε σετ μπολ με επίθεση του Γιορντανοφ (24-23), όμως οι φιλοξενούμενοι πέρασαν μπροστά με 24-25 μετά από μπλοκ του Γκόμεζ πάνω στον Βούλγαρο διαγώνιο. Στην επόμενη φάση ο Μουρούτης σε προσπάθεια για επίθεση, την οποία δεν πήρε, έπεσε πάνω στο φιλέ και έτσι ο Εθνικός πήρε το σετ με 26-24.

Στο 3ο σετ η Κηφισιά ξέφυγε με 11-7 και 15-12. Ο Εθνικός ισοφάρισε 16-16, αλλά δύο λάθη των φιλοξενούμενων έδωσαν το προβάδισμα στην Κηφισιά 19-17. Ο Εθνικός πέρασε μπροστά με 22-21 από λάθος του Λάππα (μετά από επίθεση πέρασε στο τερέν των αντιπάλων). Ο Εθνικός με επίθεση του Παλέντζα έφτασε σε ματς μπολ και το παιχνίδι τελείωσε με φιλέ του Παπαγγελόπουλου.

Αξία για το συγκεκριμένο παιχνίδι έχει να γίνει αναφορά και στη διακύμανση των σετ:

1ο σετ: 8-6, 16-15, 20-21, 25-27
2ο σετ: 6-8, 14-16, 19-21, 24-26
3ο σετ: 8-5, 16-14, 21-20, 23-25

Τα σετ: 25-27, 24-26, 23-25.

ΑΟΠ ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Αρσενιάδης): Νικολάκης 2 (1/1 επ., 1 άσος), Χριστοφιδέλης 10 (9/19 επ., 1 μπλοκ, 62% υπ. - 46% άρ.), Μουρούτης 4 (1 άσος, 3 μπλοκ), Παπαγγελόπουλος 5 (4/4 επ., 1 μπλοκ), Πούλκο 14 (13/19 επ., 1 άσος, 63% υπ - 19% άρ.), Γιορντάνοφ 19 (19/37 επ.), Ταμπουρατζής -λ. (55% υπ - 32% άρ.) / Καρατζάς, Λάππας 1 (1/2 επ., 100% υπ. - 67% άρ.), Εφραιμίδης.
ΕΘΝΙΚΟΣ (Μουστακίδης): Λεάλ 19 (16/28 επ., 1 άσος, 2 μπλοκ, 52% υπ - 31% άρ.), Βανέγκας 15 (13/17 επ., 2 μπλοκ, 40% υπ. - 20% άρ.), Χαριτωνίδης 2 (1/1 επ., 1 άσος), Στίγγας 5 (3/7 επ., 2 μπλοκ), Παλέντζας 18 (16/25 επ., 2 μπλοκ), Τσέλιος 3 (1/3 επ., 2 μπλοκ), Κοντοστάθης -λ. (70% υπ. - 30% άρ.) / Καβαρατζής, Βλαχόπουλος.