Προκριματικά Παγκοσμίου Ανδρών: Το πανόραμα του Β’ ομίλου

24/05/2017 00:58373Νέα & Ειδήσεις Εθνικές Ανδρών - Ευρώπη
Ετικέτες: Προκριματικός όμιλοςΠαγκόσμιο πρωταθλημαΟλλανδία
tatoo

Με νίκες της Ελλάδας, της Ολλανδίας και της Αυστρίας άνοιξε η αυλαία του β’ ομίλου των προκριματικών του παγκοσμίου πρωταθλήματος.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα, το υπόλοιπο πρόγραμμα και η βαθμολογία:

Λουξεμβούργο-Ολλανδία 1-3 (25-22, 16-25, 20-25, 15-25)
Λουξεμβούργο (Σκολ): Ριτσλίτσκι 17 (12/25 επ, 75% υπ - 64% άριστες), Μαρόλντ 14 (12/27 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μπρας 5 (3/7 επ, 2 άσσοι), Λουξ 4 (3/10 επ, 1 μπλοκ), Στουτζ 5 (5/8 επ, 83% υπ - 85% άριστες), Ζούιντμπεργκ 2 (2/7 επ) / Ντε Κάστρο (λ, 70% υπ - 70% άριστες), Χούσι (λ), Γκατζίν 1 (1/4 επ), Βέμπερ, Λάεβαρτ 4 (4/6 επ, επ, 82% υπ - 82% άριστες), Άνγκελσμπεργκ.

Ολλανδία (Βερμιούλεν): Βαν Χάρλεμ 2 (2 άσσοι), Τερ Χορστ 8 (6/9 επ, 2 μπλοκ, 67% υπ - 67% άριστες), Βαν Ντάικ 12 (11/20 επ, 1 άσσος), Κούλεβαϊν 5 (2/5 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Πάρκινσον 12 (7/10 επ, 3 άσσοι, 2 μπλοκ), Αντρινγκά 6 (5/10 επ, 1 άσσος, 84% υπ - 84% άριστες) / Σπάριντανς (λ, 72% υπ - 72% άριστες), Γιόρνα (λ), Κέμινκ, Πλακ 3 (3 μπλοκ), Οβερμπίκ 1 (1/4 επ), Αζίζ 5 (4/8 επ, 1 άσσος), Ραουβερντίνκ 10 (9/19 επ, 1 μπλοκ, 69% υπ - 62% άριστες)

Σλοβακία-Αυστρία 1-3 (25-27, 24-26, 25-19, 20-25)

Σλοβακία (Πάλγκουτ): Μπέντζ 13 (13/28 επ), Κόχουτ 10 (7/8 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Οντρόβιτς 2 (1/1 επ, 1 άσσος), Πάτακ 10 (9/22 επ, 1 μπλοκ, 88% υπ - 85% άριστες), Χρτιάνσκι 13 (8/16 επ, 2 άσσοι, 3 μπλοκ, 75% υπ - 56% άριστες), Ζάτκο / Όγκουρτσακ (λ, 62% υπ - 46% άριστες), Κουμπς (λ, 80% υπ - 73% άριστες), Κρίσκο, Πάλγκουτ 2, Μλινάρτσικ 11 (10/18 επ, 1 μπλοκ), Λουξ, Πρεσίνσκι 5 (5/6 επ).

Αυστρία (Βαρμ): Βοχλφαχστάτερ 5 (3/9 επ, 2 μπλοκ), Μένερ 3 (3/13 επ, 81% υπ - 69% άριστες), Μπέργκερ 19 (16/31 επ, 3 μπλοκ, 59% υπ - 59% άριστες), Τάλερ 3 (1/6 επ, 2 άσσοι), Γκραμπμούλερ 8 (4/7 επ, 4 μπλοκ), Μπούτσεγκερ 23 (22/40 επ, 1 άσσος) / Κρόις (λ, 100% υπ - 96% άριστες), Ρίνγκσεϊς (λ), Κοραϊμάν 2 (2/9 επ, 100% υπ - 80% άριστες), Τουτς, Τσας.

Ελλάδα-Μολδαβία 3-1 (20-25, 25-20, 25-17, 28-26)
Ελλάδα (Αρσενιάδης) Τζούριτς 33 (31/56 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Στιβαχτής 1 (1 άσο), Ανδρεάδης 7 (4/7 επ., 3 μπλοκ), Πανταλέων 2 (0/4 επ., 2 μπλοκ), Φράγκος 17 (15/27 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 58% υπ. – 29% άριστες), Κουμεντάκης 1 (1/2 επ.), Στεφάνου –λ (74% υπ. – 52% άριστες) / Κοκκινάκης, Ζουπάνι, Τακουρίδης, Πρωτοψάλτης 10 (9/16 επ., 1 μπλοκ, 57% υπ. – 29% άριστες), Σωτηρίου.

Μολδαβία (Ροματσκάν) Βολεάντσι 20 (18/32 επ., 2 άσοι), Ντίντορτσιουκ 4 (4/13 επ., 62% υπ. – 12% άριστες), Λέσκοφ, Μοτσάνου 6 (4/7 επ., 2 μπλοκ), Τάλπα 10 (10/14 επ.), Μπάχοβ 13 (11/26 επ., 2 άσοι, 75% υπ. – 56% άριστες), Στσέγκλοφ –λ (55% υπ. – 24% άριστες) / Ντούντιτσοφ –λ, Τσίμιλι 1 (1/1 επ.), Πρέντιους 8 (7/12 επ., 1 μπλοκ, 60% υπ. – 40% άριστες), Παντίρι.

Το πρόγραμμα
Τρίτη 23/5
16:00, Σλοβακία – Αυστρία 1-3 (25-27, 24-26, 25-19, 20-25)
18:30, Μολδαβία – Ελλάδα 1-3 (25-20, 20-25, 17-25, 26-28)
21:00, Λουξεμβούργο – Ολλανδία 1-3 (25-22, 16-25, 20-25, 15-25)

Τετάρτη 24/5
16:00, Αυστρία - Ελλάδα
18:30, Σλοβακία – Λουξεμβούργο
21:00, Ολλανδία - Μολδαβία

Πέμπτη 25/5
16:00, Λουξεμβούργο - Αυστρία
18:30, Μολδαβία - Σλοβακία
21:00, Ελλάδα – Ολλανδία (ΕΡΤ3)

Σάββατο 27/5
16:00, Λουξεμβούργο -Μολδαβία
18:30, Αυστρία - Ολλανδία
21:00, Σλοβακία – Ελλάδα (laola1.tv)

Κυριακή 28/5
15:30, Μολδαβία - Αυστρία
18:00, Ολλανδία - Σλοβακία
20:30, Ελλάδα – Λουξεμβούργο (ΕΡΤ3)

Βαθμολογία
1.Ολλανδία, 1 νίκη – 0 ήττες, 3 βαθμοί, 3-1 σετ, 97-76 πόντοι
2.Ελλάδα, 1 νίκη – 0 ήττες, 3 βαθμοί, 3-1 σετ, 98-88 πόντοι
3.Αυστρία, 1 νίκη – 0 ήττες, 3 βαθμοί, 3-1 σετ, 97-94 πόντοι
4.Σλοβακία, 0 νίκες – 1 ήττα, 0 βαθμοί, 1-3 σετ, 94-97 πόντοι
5.Μολδαβία, 0 νίκες – 1 ήττα, 0 βαθμοί, 1-3 σετ, 88-98 πόντοι
6.Λουξεμβούργο, 0 νίκες – 1 ήττα, 0 βαθμοί, 1-3 σετ, 76-97 πόντοι

*Οι αναγραφόμενες είναι ώρες Ελλάδας
**Από τους έξι συνολικά προκριματικούς ομίλους, οι ομάδες που θα πάρουν την πρώτη θέση σε κάθε όμιλο κερδίζουν απευθείας την πρόκριση για τα τελικά του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος 2018 (θα διεξαχθεί σε Ιταλία/Βουλγαρία, ενώ οι ομάδες που θα τερματίσουν στη 2η θέση θα συμμετάσχουν στη γ’ φάση που θα διεξαχθεί 11-16 Ιουλίου 2017 (ο νικητής του τουρνουά θα προκριθεί στα τελικά).


Σχετικά Άρθρα