ΕΣΠΕΔΑ:Νίκη-θρίλερ της Ίριδας στο ντέρμπι κορυφής (φωτό)

24/02/2017 12:08398Τοπικά Τοπικά Γυναικών
Ετικέτες: Τοπική κατηγορία γυναικώνΕΣΠΕΔΑΊριδαΈνωση Ιλιου
tatoo

Σημαντική νίκη-γοήτρου με 3-2 που τη διατήρησε στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας της τοπικής κατηγορίας γυναικών ΕΣΠΕΔΑ, πέτυχε στο ντέρμπι κορυφής της 17ης αγωνιστικής  πέτυχε η Ίριδα κόντρα στην πρωτοπόρο Ένωση Ιλίου.

Παρά την ήττα, οι φιλοξενούμενες παρέμειναν ακλόνητες στην κορυφή του πρωταθλήματος, με μεγάλο βαθμολογικό προβάδισμα +8 πόντων ενώ απομένουν πέντε αγωνιστικές για τη λήξη της κανονικής περιόδου.

Το παιχνίδι που έγινε στο κλειστό της Ν.Σμύρνης ήταν ένα συγκλονιστικό θρίλερ με τις δυο ομάδες να μονομαχούν με πάθος και πείσμα. Αρχικά οι παίκτριες του Ακη Χατζηαντωνίου μπήκαν πολύ δυνατά στο ματς και πήραν προβάδισμα με 2-0 σετ με 25-19, 25-22.

Η φιλοξενούμενη Ένωση δεν είχε πει την τελευταία λέξη, ανέβασε την απόδοση της  και με αντεπίθεση διαρκείας, ισοφάρισε σε 2-2 (19-25, 21-25) και έστειλε το ματς στο τάι μπρέικ.

Στο πέμπτο σετ έσπασαν καρδιές, καθώς η Ένωση Ιλίου πήρε προβάδισμα 2-8 αλλά οι παίκτριες της Ίριδας με ξέσπασμα διαρκείας και τρομερή θέληση, κατάφεραν να επιστρέψουν και να το κερδίσουν στις λεπτομέρειες με το Χιτσκοκικό 18-16!

12. ΑΕ Ικάρου Καλλιθέας 0 (3-51).

* Οι ομάδες ΑΟΠ Μοσχάτου και ΑΣ Περιστέρι έχουν 1 αγώνα λιγότερο ενώ ο Σαρωνικός έχει 2 αγώνες λιγότερο.