Αστέρας Νίκαιας: Επίδειξη δύναμης κόντρα στη Φιλία Περάματος

18/02/2017 11:41600Τοπικά Τοπικά Γυναικών
Ετικέτες: Αστερας ΝίκαιαςΦιλία ΠεράματοςΤοπική κατηγορία 2ΕΣΠΕΔΑ
be a maverick

Του Π. Καλιμάνη

Ούτε η φιλότιμη Φιλία Περάματος κατάφερε να φρενάρει την φετινή εκπληκτική πορεία του Αστέρα Νίκαιας στην Τοπική κατηγορία 2 της ΕΣΠΕΔΑ. Οι πρωτοπόροι και αήττητοι παρά τις βασικές απουσίες των Δασκάλου, Αλεξάνδρου, Γεωργοπούλου, κατάφεραν να επικρατήσουν 3-0, αποδεικνύοντας το βάθος στο ρόστερ που έχει δημιουργήσει ο προπονητής, Παναγιώτης Μαρούλης.

Στο πρώτο σετ ο Αστέρας από 17-14, βρέθηκε πίσω στο σκορ με 21-22 αλλά κατάφερε με ψυχραιμία να πάρει το σετ με 25-23 με επίθεση της Τένιας Μόνου.

Στο δεύτερο η Φιλία δεν μπήκε ποτέ στο σετ και ο Αστέρας έκανε «πάρτι» από τη γραμμή του σέρβις, με τις Θεοδωρίδου, Μόνου, Καρούμπα να «βομβαρδίζουν» με διαδοχικούς άσους την υποδοχή της Φιλίας  και η σεμνή τελετή τελείωσε με το μονοψήφιο 25-5.

Στο τρίτο σετ είχαμε παιχνίδι και πάλι  με τον Αστέρα να παίρνει προβάδισμα με 21-13 και ολοκλήρωσαν το σετ με 25-21 με πόντο της Τάσιου.

Τα σετ: 25-23, 25-5, 25-21

Αστέρας Νίκαιας (Μαρούλης): Μόνου, Ζγαρδανά, Καρούμπα, Τάσιου, Μάτσικα, Θεοδωρίδου, Παπαζιάν(λ), Παναγοπούλου (λ), Παπαδάκη, Μπουζικάκου, Καραγιαννίδου, Καρδαμανίδη, Χαβιαρίδου

Φιλία Περάματος (Κοντογιάννης): Τριανταφυλλάκου, Μπέλεση, Παϊτέρη, Μουλιανάκη, Μιλιανού, Αλογάκου/ Τσουρά, Αλμπέντζου

ΜVP Μόνου και Αλογάκου

Στη διαδικασία MVP οπως το έχει καθιερώσει απο την αρχή τους πρωταθλήματος, ο Αστερας Νίκαιας για να τιμήσει το ευαγωνίζεσθε των παικτριών του αλλα και των αντιπάλων, ανέδειξε πολυτιμότερες παίκτριες την Τενια Μόνου και την Μεταξία Αλογάκου απο την φιλοξενούμενη Φιλία Περάματος.