Ασκληπιός Τρικάλων: Τα φώτα....της νίκης!

23/02/2017 22:04619Α2 Γυναικών 2016/2017 Β΄ Όμιλος (1ος Υπο-όμιλος)
Ετικέτες: Ασκληπιός ΤρικάλωνΚαμπανιακός
be a maverick

Επιστροφή στις νίκες για τον Ασκληπιό Τρικάλων ο οποίος  για την 12η αγωνιστική επικράτησε στο.. φως 3-0 του Καμπανιακού,  σε μια αναμέτρηση που διακόπηκε την Κυριακή λόγω μπλακ άουτ  στο πρώτο σετ και ολοκληρώθηκε σήμερα την Πέμπτη.

Με τη νίκη αυτή η ομάδα της Σοφίας Παναγιάρη, ανέβηκε στην τέταρτη θέση με 18 βαθμούς ενώ ο Καμπανιακός έμεινε στην πέμπτη θέση με 17 πόντους.  Την επόμενη αγωνιστική ο Ασκληπιός αντιμετωπίζει τον ΕΟΣ στη Θεσσαλονίκη και ο Καμπανιακός υποδέχεται την δεύτερη Κόρινθο.

Στον αγωνιστικό τομέα ο Ασκληπιός μπήκε δυνατά στο ματς και προηγήθηκε 6-3 με τον Καμπανιακό όμως να ροκανίζει την διαφορά και να ισοφαρίζει σε 10-10. Απ το σημείο αυτό οι δύο ομάδες πήγαν μαζί μέχρι το 13-13. Στη συνέχεια ο Καμπανιακός πήρε προβάδισμα 2 πόντων 15-17 και 16-18. Με ένα σερί 1-3 η ομάδα της Θεσ/νίκης έκανε το 17-21. Η εκπληκτική αντίδραση όμως του Ασκληπιού έφερε τα πάνω κάτω όπου με ένα σερί  8-1 πήρε το σετ 25-22.

Στο 2ο σετ  ο Ασκληπιός μετά το αρχικό 3-3 άρχισε να ανοίγει την διαφορά 10-7 και 19-14 για να πάρει το σετ με 25-16.

Στο ξεκίνημα του  3ου σετ έγινε πραγματική μάχη και καμιά ομάδα δεν μπόρεσε να πάρει κεφάλι στο σκορ, μέχρι το 8-8.  Με ένα ξέσπασμα ο Ασκληπιός έκανε το 13-8 και με ένα 7-2 στη συνέχεια ξέφυγε με 20-10. Και ενώ φαινόταν ότι όλα έχουν τελειώσει ο Καμπανιακός με ένα δικό του σερί 2-10, μείωσε σε 22-20. Δεν είχε όμως συνέχεια με τον Ασκληπιό να παίρνει το σετ με 25-22.

Τα σετ 25-22, 25-16,  25-22

Διαιτητές Χλωρός Χ. Κατσιούλης Χ. Γραματεία: Παπαδήμα Μ.

Ασκληπιός (Παναγιάρη Σ.) Γεωργοπούλου Α. Κοτσίρα Δ.λ/. Βουλγαράκη Κ. Τόλλιου Ε. Γιάννη Β. Χατζηχριστοδούλου Α. Γατσά Ε. Τσιούκα Γ. Χύτα Μ. Γαωργάκη Ε. Γεωργίου Μ. Παπαθεοδώρου Ε. Αθανασοπούλου Ε.λ/. Βασιλοπούλου Δ.

Α.Σ. Καμπανιακός (Αγγουράς Κ.) Ροϊδη Μ. Τουλουπίδου Μ. Γερακούδη Κ. Γουγουλά Α. Μαργαριτοπούλου Ο. Ακριβοπούλου Α. Ρογκότη Θ. Ιωαννίδου Φ. Μητροπούλου Κ. Μητροπούλου Στ. Δογρανλή Α. Γεωργοπούλου Σ. Βαγγέλη Ε.