Απέδρασε με το αήττητο από την Κυψέλη ο Ολυμπιακός

27/02/2017 21:29632Ελληνικά Πρωταθλήματα Volleyleague 2016/2017 Ομάδες Volleyleague Παναθηναϊκός Ολυμπιακός
Ετικέτες: ΠαναθηναϊκόςΟλυμπιακόςvolleyleague
be a maverick

Ο Ολυμπιακός πήρε τη 18η νίκη του σε ισάριθμες αγωνιστικές στο πρωτάθλημα νικώντας με 3-1 σετ τον Παναθηναϊκό σε ένα δραματικό παιχνίδι στην Κυψέλη, όπου είχε πιο καθαρό μυαλό στα τελειώματα των σετ. Σε ένα ματς με μεγάλη ένταση, που απέφερε και τρεις κόκκινες κάρτες καθώς και μικρή διακοπή στο τέταρτο σετ, οι «ερυθρόλευκοι» ήταν καλύτεροι στις λεπτομέρειες και πέτυχαν για πρώτη φορά φέτος να αλώσουν την, μέχρι την Καθαρά Δευτέρα, αλώβητη έδρα των «πρασίνων».

Σε ένα κατάμεστο κλειστό, που γέμισε σχεδόν μία ώρα πριν την έναρξη του αγώνα, ο Ολυμπιακός πήρε το τρίποντο και με προβάδισμα πλέον 9 βαθμών ουσιαστικά «κλείδωσε» την πρωτιά της κανονικής περιόδου. Επισφαλής είναι πλέον η δεύτερη θέση των «πρασίνων», που έχουν μόλις έναν βαθμό περισσότερο από τον ΠΑΟΚ. Πρωταγωνιστές για τους «ερυθρόλευκους» ήταν ο Τσούπκοβιτς, o Aγκάμεζ, ο Στιβαχτής και ο Κόστα, ενώ από πλευράς ΠΑΟ ο Γκονζάλες σήκωσε και πάλι το βάρος των επιθέσεων, αλλά με ροπή στο λάθος, ενώ με σκαμπανεβάσματα ήταν η απόδοση των Τσίροβιτς, Μελγκαρέχο.

Ο αγώνας είχε ανατροπές, πάθος, ένταση αλλά και τρεις κόκκινες κάρτες (σε Κόστα, Πανταλεόντα, Αγκάμεζ). Στο 3ο σετ ο Ολυμπιακός βρέθηκε να χάνει 24-21 αλλά είχε δύο ματς μπολ, πριν ο Παναθηναϊκός μειώσει σε 1-2 έπειτα από πέντε σετ μπολ. Τεράστια μάχη έγινε και στο 4ο σετ, όπου ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε 23-21 και 25-24, αλλά ο Ολυμπιακός πήρε την «καθαρή» νίκη.

ΛΙΓΟΤΕΡΑ ΛΑΘΗ Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

Μεγάλη νευρικότητα, με πολλά λάθη και από τις δύο ομάδες στο ξεκίνημα του αγώνα (21 συνολικά, 13 για τον ΠΑΟ, 8 για τον Ολυμπιακό), ωστόσο ο Ολυμπιακός πέτυχε να τα περιορίσει στο τέλος και με καλύτερη απόδοση σε μπλοκ-άμυνα να κατακτήσει το πρώτο σετ. Οι «πράσινοι» είχαν σαφή τακτική να βγάλουν από το παιχνίδι τον Τσούπκοβιτς, σημαδεύοντάς τον συνεχώς στο σερβίς. Διάθεση να «ανοίξει» το παιχνίδι του είχε ο Στιβαχτής, ο οποίος αφού είδε τον Σέρβο να τα βρίσκει σκούρα, έδειξε εμπιστοσύνη στον Αγκάμεζ.

Μικρά προβαδίσματα 2 πόντων και για τις δύο ομάδες δεν άντεχαν, όπως το 8-6 με τον Πανταλέοντα που έγινε 9-11 υπέρ του Ολυμπιακού από αλλεπάλληλα λάθη των «πρασίνων». Ο Παναθηναϊκός έφερε ξανά το ματς στα ίσια, 12-12, με τον Σουλτανόπουλο να αποτυγχάνει να περάσει προ του Πανταλέοντα. Οι «ερυθρόλευκοι» κατόρθωσαν να αποσπαστούν με τέσσερις πόντους, αφού από λάθος σερβίς του Πανταλέοντα, άουτ επίθεση του Ρανγκέλ και αντίστοιχη του Γκονζάλες, ήρθε ο Τσούπκοβιτς να τελειώσει την κόντρα μπάλα, πανηγυρίζοντας έξαλλα, για να γίνει το 16-16, 16-20. Οι γηπεδούχοι πέτυχαν να μειώσουν στο τέλος, σε 22-23 με μπλοκ του Τσίροβιτς στον Αγκάμεζ, εντούτοις πρώτος χρόνος του Κόστα και επιτυχημένη επίθεση του Κολομβιανού διαγώνιου έδωσαν το πρώτο σετ στον Ολυμπιακό.

«ΑΝΕΒΗΚΕ» ΚΑΙ Ο ΤΣΟΥΠΚΟΒΙΤΣ

Ο Ολυμπιακός βελτίωσε την υποδοχή του στο δεύτερο σετ, ενώ η άνοδος του Τσούπκοβιτς στην επίθεση έλυσε τα χέρια του Στιβαχτή, που έβαλε στο παιχνίδι και τον Σέρβο, αλλά και τους κεντρικούς του. Προηγήθηκε για πρώτη φορά με τρεις πόντους στο 6-9 και οδηγούσαν την κούρσα του σετ, όμως οι «πράσινοι» βρήκαν λύσεις από τα χέρια τουΤσίροβιτς και με επιμονή πέτυχαν να ισοφαρίσουν στο 19-19, με λάθος των «ερυθρόλευκων» (αντένα).

Το 20-22 έγινε 22-22 με επίθεση του Μελγκαρέχο, που ανέβασε στροφές, όμως ο Κοκκινάκης έκανε το 22-23 και μπλοκ του Αγκάμεζ στον Γκονζάλες (που ολιγώρησε στη συνέχεια στην άμυνα) έφερε τον Ολυμπιακό στο σετ μπολ. Ο Αργεντίνος διαγώνιος τελείωσε την επόμενη φάση, όμως ο Χαραλαμπίδης, που μπήκε για σερβίς, έστειλε την μπάλα άουτ και το σετ στην αγκαλιά των «ερυθρόλευκων».

ΕΜΕΙΝΕ ΣΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ Ο ΠΑΟ

Το τρίτο σετ που ακολούθησε ήταν δραματικό, καθώς οι «πράσινοι» είδαν και πάλι τον Ολυμπιακό να παίρνει τα ηνία, με πρωταγωνιστή τον Τσούπκοβιτς, όμως αυτή τη φορά η αντίδρασή τους είχε διάρκεια, χάρη στη βελτίωση του μπλοκ και στην αγωνιστική άνοδο των Μελγκαρέχο, Τσίροβις. Το 18-20 έγινε 23-20 (σερί 5-0) με σερβίς του Τσίροβιτς που εξανάγκασε σε βεβιασμένες ενέργειες τους παίκτες του Ολυμπιακού. Ο Γκονζάλες έδωσε στον Παναθηναϊκό το πρώτο σετ μπολ στο παιχνίδι, 24-21, όμως αυτή τη φορά ήταν η σειρά των «ερυθρόλευκων» να απαντήσουν με τον Σουλτανόπουλο να χαλάει την υποδοχή του ΠΑΟ και τον Τσούπκοβιτς να ισοφαρίζει 24-24 έπειτα από τρεις χαμένες ευκαιρίες των «πρασίνων» για το 1-2.

Άλλες δύο φορές έχασε την ευκαιρία το «τριφύλλι» να γράψει «τέλος» για να φέρει την μπάλα στις τάξεις των Πειραιωτών ο Τσούπκοβιτς, με το πρώτο ματς μπολ στο 26-27. Ο Γκονζάλες λύτρωσε την ομάδα του και ξανά ο Πανταλέων, αφού ο Κόστα διαμόρφωσε το 27-18. Ο δραματικός επίλογος γράφτηκε με πράσινο στιλό, αφού ο Γκονζάλες πήρε το μπλοκ άουτ, για να γίνει το 30-28 με άουτ επίθεση του Αγκάμεζ.

ΔΡΑΜΑΤΙΚΟ ΦΙΝΑΛΕ

Ο εκνευρισμός ήταν διάχυτος στο τέταρτο σετ, και στο 9-9 η αναμέτρηση διακόπηκε για λίγα λεπτά, όταν ο Άθος Κόστα και ο Σωτήρης Πανταλέων διαπληκτίστηκαν κοντά στο φιλέ. Ο πρώτος διαιτητής Γεροθόδωρος διέκοψε το παιχνίδι και στην αποχώρηση των παικτών του Ολυμπιακού έπεσαν αντικείμενα στον πάγκο, με αποτέλεσμα να χτυπήσει στη μύτη ο Τσούπκοβιτς και να επιστρέψει με τσιρότο.

Οι «πρωταγωνιστές» του επεισοδίου δέχτηκαν από μία κόκκινη κάρτα, ενώ στο 11-13 είδε κόκκινη κάρτα και ο Αγκάμεζ, που μετά από κερδισμένο πόντο φάνηκε να βρίζει προς την κερκίδα των οπαδών του Παναθηναϊκού (12-13). Οι δύο ομάδες βάδιζαν πόντο πόντο μέχρι το τέλος, με τους «πράσινους» να παίρνουν ανάσα δύο πόντων, 23-21 με μπλοκ του Ρανγκέλ στον Κοκκινάκη. Ο Μπόσκαν πήρε άμεσα τάιμ άουτ και ο Ολυμπιακός επέστρεψε με τον Φράγκο στη θέση του συμπαίκτη του. Η πρώτη επαφή του με την μπάλα απέφερε το 23-22, για να φέρει το ματς στα ίσια ο Κόστα με μονό μπλοκ στον Ρανγκέλ.

Παρά το τάιμ άουτ του Ανδρεόπουλου, οι φιλοξενούμενοι είχαν ξανά ματς μπολ, με άουτ επίθεση του Γκονζάλες. Ο ίδιος «διόρθωσε» και ισοφάρισε 24-24, ενώ ο Παναθηναϊκός προσπέρασε χάρη στην άουτ επίθεση του εκνευρισμένου Αγκάμεζ, 25-24. Ο Τσούπκοβιτς έγραψε το 25-25 και δύο λάθη του ΠΑΟ, φιλέ του Τσίροβιτς και άουτ επίθεση του Μελγκαρέχο, έδωσαν τη νίκη στον Ολυμπιακό. Κατά την αποχώρηση των «ερυθρόλευκων» σημειώθηκε ρίψη αντικειμένων, χωρίς να προκληθεί, πάντως, τραυματισμός.

Τα σετ: 22-25, 23-25, 30-28, 25-27.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ανδρεόπουλος): Μαρούλης 1 (1 μπλοκ), Μελγκαρέχο 11 (11/26 επ., 68% υπ. - 40% άρ.), Τσίροβιτς 13 (10/24 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 82% υπ. -58% άριστες), Γκονζάλες 23 (21/39 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ), Ρανγκέλ 12 (11/20 επ., 1 μπλοκ), Πανταλέων 13 (7/16 επ., 6 μπλοκ), Δαρίδης -λ. (73% υπ. - 52% άριστες) / Χαραλαμπίδης, Μπέλος.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπόσκαν): Σουλτανόπουλος 5 (3/6 επ., 2 μπλοκ), Στιβαχτής 2 (2/5 επ.), Κοκκινάκης 9 (8/29 επ., 1 μπλοκ, 71% υπ. - 57% άριστες), Κόστα 9 (5/8 επ., 1 άσος, 3 μπλοκ), Αγκάμεζ 23 (20/42 επ., 3 μπλοκ), Τσουπκοβιτς 22 (19/38 επ., 1 άσος, 2 μπλοκ, 56% υπ. - 41% άριστες), Στεφάνου -λ. (75% υπ. - 46% άριστες) / Γκούζντα (λ.), Φράγκος 1 (1/1 επ.), Ρουμελιωτάκης.