19ο παγκόσμιο: Οι 16 ομάδες που συνεχίζουν στην επόμενη φάση (πανόραμα)

19/09/2018 10:13379
Ετικέτες: Παγκόσμιο πρωταθλημα
tatoo

Mε την νίκη της Σερβίας επί της Ρωσίας στο τάι μπρέικ ολοκληρώθηκε η πρώτη φάση του 19ου παγκοσμίου πρωταθλήματος. Αήττητη στην κορυφή για την οικοδέσποινα Ιταλία στον Α' όμιλο, η Βραζιλία στον Β' όμιλο τερμάτισε στο φινάλε στην πρώτη θέση υπερτερώντας της Ολλανδίας και της Γαλλίας στην τριπλή ισοβαθμία, 5Χ5 για ΗΠΑ και Πολωνία σε Γ' και Δ' όμιλο αντίστοιχα. 

 

Μιλάνο και Μπολόνια από πλευράς Ιταλίας θα φιλοξενήσουν τον Ε' (Φινλανδία, Ιταλία, Ολλανδία, Ρωσία) και F' όμιλο (Αυστραλία, Βέλγιο, Βραζιλία, Σλοβενία). Σόφια και Βάρνα είναι οι οικοδέσποινες πόλεις στη Βουλγαρία για τον G' (Βουλγαρία, Καναδάς, ΗΠΑ, Ιράν) και H' όμιλο (Αργεντινή, Γαλλία, Πολωνία, Σερβία). Οι 16 ομάδες που προκρίθηκαν αναλόγως την κατάταξή τους χωρίστηκαν σε 4 νέους ομίλους των 4 ομάδων και οι 4 πρώτοι και οι 2 καλύτεροι δεύτεροι προκρίνονται στο final-6.

 

Ε' όμιλος (Μιλάνο - Ιταλία): Φινλανδία, Ιταλία, Ολλανδία, Ρωσία.

F' όμιλος (Μπολόνια - Ιταλία): Αυστραλία, Βέλγιο, Βραζιλία, Σλοβενία.

G' όμιλος (Σόφια - Βουλγαρία): Βουλγαρία, Καναδάς, ΗΠΑ, Ιράν.

H' όμιλος (Βάρνα - Βουλγαρία): Αργεντινή, Γαλλία, Πολωνία, Σερβία.

 

Αναλυτικά η τελευταία αγωνιστική της πρώτης φάσης...

 

Α' όμιλος

 

Με πέντε καθαρές νίκες και τρία μόλις χαμένα σετ, η οικοδέσποινα του 19ου παγκοσμίου πρωταθλήματος Ιταλία τερμάτισε στην πρώτη θέση του Α' ομίλου και μετακομίζει στο Μιλάνο για την δεύτερη φάση της διοργάνωσης. Aν και αδιάφορoι βαθμολογικά, οι Ιταλοί έπαιξαν για το αήττητο στον όμιλο και έτσι παρότι βρέθηκαν να χάνουν με 1-0 σετ από την Σλοβενία πήραν τη νίκη με 3-1 σετ. 

 

Η Ιαπωνία πήρε το παιχνίδι με την Αργεντινή με 3-2 σετ, ωστόσο χρειαζόταν καθαρή νίκη με 3-0 ή 3-1 σετ για να αφήσει εκτός Μουντιάλ την ομάδα του Χούλιο Βελάσκο και να πάρει αυτή το εισιτήριο για την επόμενη φάση.




Α’ όμιλος (Φλωρεντία – Ιταλία)

 

Κυριακή 9 Σεπτεμβρίου

Ιταλία - Ιαπωνία 3-0 (25-20, 25-21, 25-23)

 

Τετάρτη 12 Σεπτεμβρίου

Άγιος Δομίνικος - Σλοβενία 1-3 (25-22, 13-25, 13-25, 17-25)

Βέλγιο - Αργεντινή 3-1 (25-19, 25-19, 22-25, 25-19)

 

Πέμπτη 13 Σεπτεμβρίου

Άγιος Δομίνικος - Ιαπωνία 0-3 (20-25, 16-25, 16-25)

Ιταλία - Βέλγιο 3-0 (25-20, 25-17, 25-16)

 

Παρασκευή 14 Σεπτεμβρίου

Ιαπωνία - Σλοβενία 1-3 (20-25, 25-22, 20-25, 13-25)

Αργεντινή - Άγιος Δομίνικος 3-0 (26-24, 25-15, 25-15)

 

Σάββατο 15 Σεπτεμβρίου

Βέλγιο - Σλοβενία 2-3 (25-22, 25-21, 19-25, 23-25, 13-15)

Ιταλία - Αργεντινή 3-1 (22-25, 25-15, 25-23, 28-26)

 

Κυριακή 16 Σεπτεμβρίου

Ιαπωνία - Βέλγιο 1-3 (25-14, 23-25, 14-25, 16-25)
Άγιος Δομίνικος - Ιταλία 0-3 (12-25, 18-25, 15-25)

 

Δευτέρα 17 Σεπτεμβρίου

Βέλγιο - Άγιος Δομίνικος 3-0 (25-18, 25-13, 25-17)

Αργεντινή - Σλοβενία 3-2 (25-18, 22-25, 27-29, 25-17, 15-13)

 

Τρίτη 18 Σεπτεμβρίου

Ιαπωνία - Αργεντινή 3-2 (26-24, 20-25, 30-32, 25-20, 15-13)

Ιταλία - Σλοβενία 3-1 (23-25, 25-19, 25-13, 25-18)

 

Βαθμολογία

 

1. Ιταλία 5 νίκες - 0 ήττες, 15 βαθμοί, 15-3 σετ, 423-326 πόντοι

2. Βέλγιο 3 νίκες - 2 ήττες, 10 βαθμοί, 11-8 σετ, 419-394 πόντοι
3. Σλοβενία 3 νίκες - 2 ήττες, 9 βαθμοί, 12-10 σετ, 479-463 πόντοι
4. Αργεντινή 2 νίκες - 3 ήττες, 6 βαθμοί, 10-11 σετ, 475-469 πόντοι

3. Ιαπωνία 1 νίκη - 4 ήττες, 5 βαθμοί, 8-11 σετ, 414-427 πόντοι

6. Άγιος Δομίνικος 0 νίκες - 5 ήττες, 0 βαθμοί, 1-15 σετ, 267-398 πόντοι

 

 

Β' όμιλος

 

Απίστευτο ματς έγινε στο Ρούσε της Βουλγαρίας, με τον εκπληκτικό Νγκαπέ να οδηγεί την Γαλλία στο 3-1 σετ επί του Καναδά των 16 μπλοκ, ρίχνοντάς τον στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας.

 

Η ομάδα του Αντιγκά είχε τον απόλυτο έλεγχο πάνω στο φιλέ με 16-2 μπλοκ, ωστόσο υστέρησε στο σέρβις (8-0 οι άσσοι) και στην επίθεση.

Η Γαλλία είχε το μεγάλο της αστέρι, Νγκαπέ με 22 πόντους και ο Καναδάς τον Χόαγκ με 15. Οι «τρικολόρ» τερμάτισαν στην τρίτη θέση και θα συνεχίσουν στον Η΄όμιλο στη δεύτερη φάση που θα διεξαχθεί στη Βάρνα και ο Καναδάς στον G' όμιλο στη Σόφια. 

 




Β' όμιλος (Ρούσε - Βουλγαρία)

 

Τετάρτη 12 Σεπτεμβρίου

Γαλλία - Κίνα 3-0 (25-20, 25-21, 25-17)

Ολλανδία - Καναδάς 0-3 (15-25, 23-25, 18-25)

Βραζιλία - Αίγυπτος 3-0 (25-17, 25-22, 25-20)

 

Πέμπτη 13 Σεπτεμβρίου

Αίγυπτος - Καναδάς 0-3 (25-27, 28-30, 19-25)

Βραζιλία - Γαλλία 3-2 (25-20, 25-20, 21-25, 23-25, 15-12)

 

Παρασκευή 14 Σεπτεμβρίου
Κίνα - Ολλανδία 1-3 (21-25, 13-25, 25-23, 13-25)

Γαλλία - Αίγυπτος 3-0 (25-22, 25-23, 25-16)

 

Σάββατο 15 Σεπτεμβρίου

Καναδάς - Κίνα 3-1 (25-22, 25-19, 21-25, 25-23)

Ολλανδία - Βραζιλία 3-1 (21-25, 25-20, 25-20, 25-23)

 

Κυριακή 16 Σεπτεμβρίου

Κίνα - Αίγυπτος 1-3 (26-28, 24-26, 25-17, 21-25)

Ολλανδία - Γαλλία 3-2 (23-25, 19-25, 25-21, 25-23, 15-13)

 

Δευτέρα 17 Σεπτεμβρίου

Αίγυπτος - Ολλανδία 1-3 (18-25, 21-25, 25-23, 16-25)

Βραζιλία - Καναδάς 3-1 (25-22, 19-25, 25-23, 25-18)

 

Τρίτη 18 Σεπτεμβρίου

Κίνα - Βραζιλία 0-3 (21-25, 22-25, 17-25)

Καναδάς - Γαλλία 1-3 (22-25, 21-25, 25-22, 17-25)
 

Βαθμολογία


1. Βραζιλία 4 νίκες - 1 ήττα, 11 βαθμοί, 13-6 σετ, 439-405 πόντοι
2. Ολλανδία 4 νίκες - 1 ήττα, 11 βαθμοί, 12-8 σετ, 455-420 πόντοι
3. Γαλλία 3 νίκες - 2 ήττες, 11 βαθμοί, 13-7 σετ, 456-420 πόντοι
4. Καναδάς 3 νίκες - 2 ήττες, 9 βαθμοί, 11-7 σετ, 426-408 πόντοι

5. Αίγυπτος 1 νίκη - 4 ήττες, 3 βαθμοί, 5-13 σετ, 368-426 πόντοι
6. Κίνα 0 νίκες - 5 ήττες, 0 βαθμοί, 3-15 σετ, 375-440 πόντοι


 

Γ' όμιλος
 

Οι ΗΠΑ στο φινάλε του Γ' ομίλου του Παγκοσμίου πρωταθλήματος ανδρών νίκησαν με 3-0 σετ την Τυνησία και τερμάτισαν αήττητες στην πρώτη θέση του ομίλου και πήραν πανηγυρική πρόκριση στους «16».

 

Η Σερβία προηγήθηκε δύο φορές στο σκορ των σετ αλλά η Ρωσία ισοφάρισε ισάριθμες φορές και όλα κρίθηκαν στο τάι μπρέικ με τους νικητές να έχουν εντυπωσιακό σερβίς (13 άσσοι) και σε φοβερή μέρα τους Ατανάσεβιτς και Κοβάσεβιτς που σημειώσαν 23 και 21 πόντους αντίστοιχα. Η Ρωσία ειχε πρώτο σκόρερ τον Κλιούκα με 19 πόντους ενώ Μιχαήλοφ και Μουσέρσκι πέτυχαν 18 και 16 αντίστοιχα. H νίκη πανηγυρίστηκε έξαλλα από τους Σέρβους οι οποίοι κατέλαβαν την δεύτερη θέση στον όμιλο.

 




Γ' όμιλος (Μπάρι - Ιταλία)

 

Τετάρτη 12 Σεπτεμβρίου

Καμερούν - Τυνησία 3-0 (25-20, 28-26, 25-21)

Αυστραλία - Ρωσία 0-3 (21-25, 20-25, 16-25)

ΗΠΑ - Σερβία 3-2 (15-25, 25-14, 21-25, 25-20, 15-10)

 

Πέμπτη 13 Σεπτεμβρίου

Αυστραλία - ΗΠΑ 2-3 (23-25, 20-25, 25-22, 25-23, 10-15)

Καμερούν - Σερβία 0-3 (28-30, 16-25, 17-25)

 

Παρασκευή 14 Σεπτεμβρίου

Αυστραλία - Καμερούν 3-1 (21-25, 25-17, 25-22, 25-20)

Ρωσία - Τυνησία 3-0 (25-19, 25-06, 25-19)

 

Σάββατο 15 Σεπτεμβρίου

Σερβία - Τυνησία 3-1 (20-25, 25-20, 25-21, 25-20)

ΗΠΑ - Ρωσία 3-1 (25-23, 20-25, 25-23, 25-20)

 

Κυριακή 16 Σεπτεμβρίου

Καμερούν - ΗΠΑ 0-3 (18-25, 20-25, 14-25)

Σερβία - Αυστραλία 3-1 (25-20, 21-25, 25-17, 25-19)

 

Δευτέρα 17 Σεπτεμβρίου

Ρωσία - Καμερούν 3-0 (25-15, 30-28, 25-15)

Αυστραλία - Τυνησία 3-1 (16-25, 25-17, 25-19, 25-16)

 

Τρίτη 18 Σεπτεμβρίου

ΗΠΑ - Τυνησία 3-0 (25-12, 25-18, 25-13)

Σερβία - Ρωσία 3-2 (25-21, 24-26, 25-17, 22-25, 15-12)
 

Βαθμολογία


1. ΗΠΑ 5 νίκες - 0 ήττες, 13 βαθμοί, 15-5 σετ, 456-383 πόντοι

2. Σερβία 4 νίκες - 1 ήττα, 12 βαθμοί, 14-7 σετ,476-430 πόντοι

3. Ρωσία 3 νίκες - 2 ήττες, 10 βαθμοί, 12-6 σετ, 422-366 πόντοι

4. Αυστραλία 2 νίκες - 3 ήττες, 7 βαθμοί, 9-11 σετ, 428-442 πόντοι

5. Καμερούν 1 νίκη - 4 ήττες, 3 βαθμοί, 4-12 σετ, 334-398 πόντοι

6. Τυνησία 0 νίκες - 5 ήττες, 0 βαθμοί, 2-15 σετ, 317-414 πόντοι
 



 

Δ' όμιλος

 

Σε μεγάλη μέρα βρέθηκαν τα δύο αστέρια της Πολωνίας Κούρεκ και Κούμπιακ, στο ντέρμπι κορυφής με την γηπεδούχο Βουλγαρία. Η παγκόσμια πρωταθλήτρια έκανε το 5Χ5 μετά το 3-1 σε και πλέον την περιμένει εξίσου δύσκολη συνέχεια, καθώς στην επόμενη φάση θα αντιμετωπίσει την Γαλλία, την Σερβία και την Αργεντινή.

 

Το Ιράν μετά τη βαριά ήττα από την Πολωνία αντέδρασε σωστά και πήρε τη νίκη με 3-1 σετ απέναντι στη μαχητική Φινλανδία του ερυθρόλευκου Εμι Τερβαπόρτι, ανεβαίνοντας στη δεύτερη θέση.

 

O Eμπαντιντούρ με 18 πόντους ήταν εντυπωσιακός για το Ιράν και σημείωσε 18 πόντους. Από τη Φινλανδία ο Σουικόνεν πέτυχε 19 πόντους ενώ βασικός σε όλα τα σετ ήταν ο Τερβαπόρτι με 4 πόντους.



 

Δ' όμιλος (Βάρνα - Βουλγαρία)

 

Κυριακή 9 Σεπτεμβρίου

Βουλγαρία - Φινλανδία 3-0 (25-21, 25-19, 25-22)

 

Τετάρτη 12 Σεπτεμβρίου

Ιράν - Πουέρτο Ρίκο 3-0 (25-19, 25-14, 25-18)

Κούβα - Πολωνία 1-3 (18-25, 19-25, 25-21, 14-25)

 

Πέμπτη 13 Σεπτεμβρίου

Πουέρτο Ρίκο - Πολωνία 0-3 (14-25, 12-25, 15-25)

Ιράν - Βουλγαρία 3-1 (25-22, 25-20, 22-25, 25-19)

 

Παρασκευή 14 Σεπτεμβρίου

Φινλανδία - Κούβα 3-1 (25-19, 25-19, 20-25, 25-16)

Βουλγαρία - Πουέρτο Ρίκο 3-0 (25-16, 25-18, 25-21)

 

Σάββατο 15 Σεπτεμβρίου

Κούβα - Ιράν 1-3 (25-17, 18-25, 22-25, 19-25)

Πολωνία - Φινλανδία 3-1 (25-20, 26-28, 25-16, 25-15)

 

Κυριακή 16 Σεπτεμβρίου

Πουέρτο Ρίκο - Φινλανδία 2-3 (19-25, 23-25, 29-27, 25-21, 10-15)

Κούβα - Βουλγαρία 0-3 (22-25, 16-25, 18-25)

 

Δευτέρα 17 Σεπτεμβρίου

Κούβα - Πούερτο Ρίκο 3-1 (25-15, 22-25, 25-21, 25-17)
Ιράν - Πολωνία 0-3 (21-25, 22-25, 20-25)

 

Τρίτη 18 Σεπτεμβρίου

Φινλανδία - Ιράν 2-3 (19-25, 25-22, 25-23, 23-25, 12-15)

Βουλγαρία - Πολωνία 1-3 (14-25, 25-23, 22-25, 23-25)

 

Βαθμολογία


1. Πολωνία 5 νίκες - 0 ήττες, 15 βαθμοί, 15-3 σετ, 445-343 πόντοι
2. Ιράν 4 νίκες - 1 ήττα, 11 βαθμοί, 12-7 σετ, 437-400 πόντοι
3. Βουλγαρία 3 νίκες - 2 ήττες, 9 βαθμοί, 11-6 σετ,395-368 πόντοι

4. Φινλανδία 2 νίκες - 3 ήττες, 6 βαθμοί, 9-12 σετ, 453-471 πόντοι
5. Κούβα 1 νίκη - 4 ήττες, 3 βαθμοί 6-13 σετ, 392-436 πόντοι
6. Πουέρτο Ρίκο 0 νίκες - 5 ήττες, 1 βαθμός, 3-15 σετ, 331-435 πόντοι

 


Σχετικά Άρθρα