Στον τελικό ο Εθνικός Αλεξαδρούπολης με εντυπωσιακό 3-0 επί του Παμβοχαϊκού!

2018-03-30 19:171183Παμβοχαϊκός Εθνικός Αλεξανδρούπολης
Ετικέτες: Εθνικός ΑλεξανδρούποληςΓΑΣ ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ
be a maverick

Ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης είναι η πρώτη ομάδα που εξασφάλισε την συμμετοχή της στον τελικό του Λιγκ Καπ «Νίκος Σαμαράς» που διεξάγεται στη Σύρο!
Η ομάδα του Σάκη Μουστακίδη ήταν εντυπωσιακή και επικράτησε με 3-0 σετ του Παμβοχαϊκού. Οι ακρίτες κυριάρχησαν στα δύο πρώτα σετ, ενώ πήραν το τρίτο με εντυπωσιακή ανατροπή στο τέλος.
Πρωταγωνιστές στην εντυπωσιακή νίκη του Εθνικού ήταν ο ακραίος Βελίτσκοβιτς και ο πασαδάρος Κασαμπαλής, όπως και στο ματς πρωταθλήματος με τον Φοίνικα την περασμένη εβδομάδα, ενώ από το «ναυάγιο» του Παμβοχαϊκού διασώθηκαν μόνο οι δύο κεντρικοί Ούγκο Ρόχα και Γκλάντστοουν.

πηγή: cyclades24.gr

1ο σετ
Πόντο-πόντο πήγαιναν οι ομάδες στο ξεκίνημα, μέχρι που ένα μπλοκ του Εθνικού, μία άστοχη επίθεση του Δαλακούρα και μία κόντρα επίθεση έφεραν τον Εθνικό στο 8-12, διαφορά που διατήρησε μέχρι το τεχνικό τάιμ-άουτ.
Η διαφορά ανέβηκε στους 5 πόντους (16-19), ωστόσο με άσσο του Γκλάντστοουν έπεσε στους 3 (16-19), όχι για πολύ όμως, καθώς η κόντρα επίθεση του Βελίτσκοβιτς διαμόρφωσε το 16-21 και ουσιαστικά τελείωσε το σετ, το οποίο πήρε εύκολα η ομάδα του Σάκη Μουστακίδη.
2ο σετ
Με ανεβασμένη ψυχολογία και εξαιρετική απόδοση σε όλους τους τομείς, οι Εβρίτες μπήκαν πολύ δυνατά στο 2ο σετ και εκτόξευσαν από νωρίς την διαφορά (4-11). Ο Παμβοχαϊκός αντέδρασε και έριξε την διαφορά, καθώς με άσσο του Ούγκο Ρόχα το σκορ έγινε 10-13.
Με μπλοκ του Χριστόφα στον Μουνίζ η διαφορά ανέβηκε στους 5 (10-15) και πάλι όμως ο Ούγκο Ρόχα με άσσο την κατέβασε στους 3 (19-22), ωστόσο δεν μπόρεσε να κάνει την (ομολογουμένως δύσκολη) ανατροπή, με αποτέλεσμα ο Εθνικός να κάνει το 0-2 σετ.
3ο σετ
Με την πλάτη στον τοίχο πλέον ο Παμβοχαϊκός, μπήκε δυνατά στο 3ο σετ (5-2 με άσσο Μουνίζ), γρήγορα όμως οι παίκτες του Μουστακίδη μείωσαν στον πόντο με μπλοκ του Μεχία (6-5) και με κόντρα επίθεση του Ριζόπουλου ισοφάρισαν 8-8.
Το σερβίς του Ούγκο Ρόχα όμως ήταν αυτό που έδωσε και πάλι την λύση, καθώς με σερί 5-0 (2 άσσους) οι τυπικά γηπεδούχοι ξέφυγαν με 13-8. Ο Μεχία με δύο συνεχόμενες επιθέσεις μείωσε σε 18-15, ενώ στην κόντρα ο Παγιάν το 19-17. Ακολούθησε μπλοκ του Μεχία που έφερε την διαφορά στον πόντο (19-18) και έδωσε νέο ενδιαφέρον στο σετ.
Με νέα κόντρα επίθεση του Παγιάν ο Εθνικός ισοφάρισε σε 20-20 και το σετ πήρε… φωτιά. Η άουτ επίθεση του Γκλάντστοουν έβαλε για πρώτη φορά μπροστά τον Εθνικό σε αυτό το σετ (22-21) και με εντυπωσιακό μπλοκ του Χριστόφα ο ακρίτες έφτασαν σε ματς-μπολ (24-22).
Το μπλοκ του Κασαμπαλή στον Δαλακούρα τέλειωσε το παιχνίδι μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς για την ομάδα του Εθνικού!
ΣΕΤ: 20-25, 21-25, 22-25
Διαιτητές: Βασιλειάδης-Παπακοσμάς
ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Δεληκώστας): Μοράλες 2 (2/2 επ.), Παλέντζας 10 (9/30 επ., 1 μπλοκ), Δαλακούρας 4 (4/10 επ., 46% υπ.-21% αρ.), Μουνίζ 6 (5/15 επ., 1 άσσος, 24% υπ.-18% αρ.), Ούγκο Ρόχα 14 (7/9 επ., 5 άσσους, 2 μπλοκ), Γκλάντστοουν 9 (4/8 επ., 2 άσσους, 3 μπλοκ), Γκαράς (λ-50% υπ.-28% αρ.), Κοτσάκης
ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞ. (Μουστακίδης): Κασαμπαλής 6 (3/6 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Παγιάν 8 (8/18 επ.), Βελίτσκοβιτς 18 (13/23 επ., 3 άσσους, 2 μπλοκ, 27% υπ.-20% αρ.), Ριζόπουλος 5 (5/8 επ., 62% υπ.-31% αρ.), Μεχία 9 (6/11 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Χριστόφας 4 (0/5 επ., 4 μπλοκ), Κοντοστάθης (λ-44% υπ.-33% αρ.)