Έδειξε χαρακτήρα ο Παφιακός του Καμπερίδη

2017-12-16 01:31958Έλληνες του εξωτερικού
Ετικέτες: ΠΑΦΙΑΚΟΣΚυριάκος Καμπερίδης
be a maverick

Συγκινήσεις πρόσφερε η 9η και τελευταία αγωνιστική πριν από τις γιορτές των Χριστουγέννων και της Πρωτοχρονιάς του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Ανδρών Α Κατηγορίας.

Μεγάλος κερδισμένος ο Παφιακός που παίζοντας εκπληκτικά κέρδισε στο «Λευκόθεο» το ΑΠΟΕΛ με 1-3 σετ.  Η Ομόνοια τον ακολουθεί κατά πόδας μετά τη νίκη της επί της Pokka ΑΕ Καραβά με 1-3 σετ στο «Σπύρος Κυπριανού», ενώ στο Βαρωσιώτικο ντέρμπι μετά από «ματσάρα» η Ανόρθωση κέρδισε τη Νέα Σαλαμίνα με 3-1 σετ. Εξάλλου, η Αναγέννηση κέρδισε στην έδρα της την Ολυμπιάς Φρ. με 3-0 σετ.
«ΛΕΥΚΟΘΕΟ»:  ΑΠΟΕΛ – ΠΑΦΙΑΚΟΣ  1-3 Σετ: 14-25, 17-25, 27-25, 18-25
Μεγάλη νίκη για τον Παφιακό που κέρδισε μέσα στο Λευκόθεο το ΑΠΟΕΛ με 1-3 σετ και παραμένει σταθερά στην κορυφή της βαθμολογίας με 24 βαθμούς. Η ομάδα του Κυριάκου Καμπερίδη έλεγχε τον αγώνα προηγήθηκε με 0-2 σετ, αλλά το ΑΠΟΕΛ στο τρίτο σετ με αντεπίθεση διαρκείας έκανε τη μεγάλη ανατροπή αλλά δεν άντεξε να γυρίσει ολοκληρωτικά τον αγώνα. Κορυφαίοι από τους «μπλε« ήταν οι Οικονομίδης με τα φοβερά σέρβις, ο Τοντόροβιτς και ο Ασπιώτης.  Πλέον οι Παφίτες βλέπουν τον αγώνα με την Parnu στην Εσθονία με στόχο την πρόκριση.

Μονόλογος για τον Παφιακό στο πρώτο σετ που με εκπληκτικό σέρβις του Οικονομίδη προηγήθηκε 00-05 αφού το ΑΠΟΕΛ είχε σοβαρά προβλήματα στην άμυνα και την υποδοχή. Το μονοδιάστατο παιχνίδι των «γασλαζοκιτρίνων» με εκφραστή των επιθέσεων τον Λούνα έδωσε την ευκαιρία στον Παφιακό να τον αντιμετωπίσει αποτελεσματικά με το μπλοκ και προηγήθηκε 10-20. Οι Παφίτες κέρδισαν το σετ με καρφί του Ντίας με 14 -25 σε 20 λεπτά.
Το ΑΠΟΕΛ ανέβηκε στο δεύτερο σετ και πίεσε στα αρχικά στάδια τον Παφιακό (06-05, 06-07 07-07). Ωστόσο, το εξαιρετικό σέρβις του Οικονομίδη, αλλά και τα λανθασμένα σέρβις από την άλλη του ΑΠΟΕΛ έδωσαν στους Παφίτες προβάδισμα πέντε πόντων 08-13. Ο Παφιακός  με την πάροδο του σετ ανέβηκε και προηγήθηκε 11-17  αφού έβρισκε λύσεις τόσο από τον Τοντόροβιτς, όσο και από τον Ασπιώτη. Τα λάθη από το ΑΠΟΕΛ συνεχίζονταν με συνέπεια ο Παφισκός να προηγηθεί 13-21. Το ΑΠΟΕΛ με βοήθειες από τον Σλοβένο Πούλκο προσπάθησε να μπει στο παιχνίδι και μείωσε σε 17-22, αλλά ο Παφιακός με δυο πόντους του Ευσταθίου πήρε το σετ με 17-25 και προηγήθηκε με 0-2 σετ.
Φοβερή ανατροπή
Η είσοδος του Χομαγιούν στη θέση του λίμπερο βελτίωσε πάρα πολύ την υποδοχή του ΑΠΟΕΛ με συνέπεια οι «γαλαζοκίτρινοι» να πάνε στο πρώτο τεχνικό τάιμ – άουτ προηγούμενοι με 08-07. Ωστόσο, μετά τις οδηγίες του Κ.Καμπερίδη, οι «μπλε» επανήλθαν και με σερί 00-03 βρέθηκαν μπροστά με 08-13 πάλι με τα εξαιρετικά σέρβις του Οικονομίδη. Με σερί 02-09 ο Παφιακός ξέφυγε 10-16 δείχνοντας να ελέγχει πλήρως το σετ. Το άριστο μοίρασμα του παιχνιδιού από τον Οικονομίδη έδωσε την ευκαιρία στους συμπαίκτες του να διατηρούν σταθερά το προβάδισμα 13-19.
Στο σημείο εκείνο το ΑΠΟΕΛ έδειξε να ανακάμπτει και με «όπλο»  τα δυνατά σέρβις του Βερίσιμο οι «γαλαζοκίτρινοι» μείωσαν στον πόντο 19-20 με σερί 06-01. Ο Λούνα με μπλοκ σταμάτησε τον Ασπιώτη και το ΑΠΟΕΛ ισοφάρισε 21-21. Ο αγώνας πλέον ήταν για πολύ «γερά νεύρα» με τις δυο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ 24-24 με το ΑΠΟΕΛ αποφασιστικό να πετυχαίνει την ανατροπή κερδίζοντας 27-25  μειώνοντας σε 1-2.
Εντυπωσιακά μπήκαν στην έναρξη του τέταρτου σετ οι δυο ομάδες  με τον Παφιακό όμως να έχει ελαφρύ προβάδισμα 04-07. Ο Παφιακός φαινόταν να πατά καλύτερα στο παρκέ του «Λευκοθέου», αλλά το ΑΠΟΕΛ ήταν ανεβασμένος και ο αγώνας ντέρμπι. Ωστόσο, η κόκκινη κάρτα στον αρχηγό του ΑΠΟΕΛ Ηλία Χαλλλουμή έδωσε «αέρα» τεσσάρων πόντων στον Παφιακό 07-11. Το ΑΠΟΕΛ δεν τα παράτησε, αλλά ο Παφιακός με πόντο του Τοντόροβιτς  κρατούσε τα ηνία και προηγήθηκε 12-16  στο δεύτερο τεχνικό τάιμ – άουτ. Ο Παφιακός έλεγξε το σετ και πήρε το σετ 18-25 κερδίζοντας το σετ και τον αγώνα με 1-3 σετ.
ΑΠΟΕΛ (Γ. ΜΕΛΚΑΣ): Χρσοστόμου, Χαλλούμης, Πούλκο, Βερίσιμο, Λούνα, Χατζηπαύλου – Λίμπερο: Παντελή, Χομαγιούν – Αλλαγές: Φαρχάν, Π. Χρυσοστόμου, Χάσικος.

ΠΑΦΙΑΚΟΣ(Κ. ΚΑΜΠΕΡΙΔΗΣ):Ευσταθίου, Τοντόροβιτς, Ντίας, Παπαδόπουλος, Οικονομίδης, Ασπιώτης, – Λίμπερο: Αντωνόυ – Αλλαγές: Πλατρίτης.

Δύσκολο πέρασμα «τριφυλλιού»
ΑΕ ΚΑΡΑΒΑ – ΟΜΟΝΟΙΑ 1-3 Σετ: 19-25.15-25,29-27, 23-25

«Ίδρωσε» αλλά πέρασε από τη Λεμεσό η Ομόνοια αφού μέσα στο «Σπύρος Κυπριανού» κατέβαλε την πάρα πολύ καλή Pokka ΑΕ Καραβά με 1-3 σετ. Οι «πράσινοι» ήταν καλύτεροι, αλλά οι «κιτρινόμαυροι» τα έδωσαν όλα  και πήραν το τρίτο σετ.

Η Ομόνοια έδωσε τον δικό της ρυθμό στο πρώτο σετ κερδίζοντας το σετ απέναντι σε μια καλή Pokka ΑΕ Καραβά με 19-25 και προηγήθηκε με 0-1 σετ. Άνετο ήταν το «τριφύλλι» και στο δεύτερο σετ και κέρδισε το σετ 15-25 με συνέπεια να προηγηθεί 0-2 στα σετ.
Φοβερό ήταν το τρίτο σετ με την Pokka ΑΕ Καραβά να συνέρχεται και να οδηγεί το σετ στους έξτρα πόντους με την «κιτρινόμαυρη» ομάδα να κερδίζει 29-27 μειώνοντας σε 1-2 το σκορ. Το τέταρτο σετ  πρόσφερε ωραίο θέαμα με την Ομόνοια να κερδίζει δύσκολα με 23-25 και να εξασφαλίζει το τρίποντο.

ΑΕ ΚΑΡΑΒΑ(ΝΤ. ΛΕΤΣΙΕΦ):Γκσρσία,  Παναγιωτίδης, Ράμμα, Καρακατσάνης, Ντουγκριαρένκο, Χατζηφ1ιλίππου – Λίμπερο: Αχιλλέως.
ΟΜΟΝΟΙΑ(Γ. ΚΑΛΜΑΤΖΙΔΗΣ): Αχ. Πετρακκίδης, Αντωνιάδης, Σιντιμπέ, Γκούζμαν, Μπάγκρεϊ – Λίμπερο: Παπαχριστοδούλου. – Αλλαγές: Σαββίδης, Αχιλλέως, Αλεξίου, Αδάμου
«Πράσινο» το ντέρμπι των Κοκκινοχωριών
ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ Δ. – ΟΛΥΜΠΙΑΣ ΦΡ. 3-0  Σετ: 25-15, 25-22, 25-22,25-22
Επιστροφή στις νίκες για την Αναγέννηση Δερύνειας που εκμεταλλεύτηκε την έδρα της κερδίζοντας την Ολυμπιάς Φρενάρους με 3-0 σετ και ελπίζει για κάτι καλύτερο με τη νέα χρονιά. Η Ολυμπιάς πλέον στρέφει την προσοχή της στα παιχνίδια του νέου έτους για να διεκδικήσει την παραμονή, αλλά και να πάρει τον πρώτο βαθμό.

Η Αναγέννηση  ήταν πολύ καλύτερη στο πρώτο σετ και κέρδισε με 25-15 ανοίγοντας το σκορ.
Το δεύτερο σετ ήταν πιο ανταγωνιστικό με την Ολυμπιάς να τα δίνει όλα, αλλά το σετ κατέληξε στην Αναγέννηση που κέρδισε 25-22 και το σκορ ανέβηκε στο 2-0 σετ. Τα ίδια δεδομένα και στο τρίτο σετ με την Αναγέννηση να κερδίζει 25-22 και τον αγώνα με 3-0 σετ.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ Δ.(Μ. ΠΑΜΠΑΚΑΣ): Χριστοφή, Νόσοφ,Καραγιάννης, Γκρόνβιελντ, Στέποβιτς, Κ. Παπαϊωάννου – Λίμπερο: Xρ. Παπαϊωάννου, Κουμής.
ΟΛΥΜΠΙΑΣ ΦΡ.(Π. ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ):Στρούγκαρ, Γιανούζοβιτς, Παπέτας, Φιλίπας,Πέτρου, Ζάκου – Λίμπερο: Πρωτοπαπάς.

«Ματσάρα» το Βαρωσιώτικο ντέρμπι
ΑΝΟΡΘΩΣΗ – ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ  3-1  Σετ: 24-26, 27-25,25-23,29-27

Με τρία σετ να τελειώνουν στους έξτρα πόντους μόνο ματσάρα μπορούμε να χαρακτηρίσουμε το Βαρωσιώτικο ντέρμπι Ανόρθωση – Νέα Σαλαμίνα στο «Θεμιστόκλειο». Η Ανόρθωση κέρδισε με 3-1, ισοφάρισε την αντίπαλό της στις νίκες με 1-1 και δείχνει να επανέρχεται στο κόλπο της τετράδας. Πλέον η διαφορά «κυανόλευκων» και ερυθρολεύκων» είναι μόλις τρεις βαθμοί, άνκαι η Νέα Σαλαμίνα έχει οκτώ αγώνες.

Ντέρμπι με τα όλα του έγινε στο πρώτο σετ μεταξύ δυο ισοδύναμων ομάδων με τη Νέα Σαλαμίνα να κερδίζει στους έξτρα πόντους με 24-26 και να εξασφαλίζει το προβάδισμα. Άλλο ένα σετ για γερά νεύρα παίχθηκε στο δεύτερο σετ με την Ανόρθωση αυτή τη φορά να κερδίζει 27-25 ισοφαρίζοντας σε 1-1 το Βαρωσιώτικο ντέρμπι.
Η Ανόρθωση ψυχολογικά ανεβασμένη κέρδισε το τρίτο σετ με 25-23 μετά από πολύ ανταγωνιστικό σετ και ανέτρεψε το σκορ  αφού προηγήθηκε με 2-1 σετ. Στο τέταρτο σετ οι δυο ομάδες τα έδωσαν όλα με την Ανόρθωση να κερδίζει 29 -27 και το ντέρμπι με 3-1 σετ.
ΑΝΟΡΘΩΣΗ(Γ. ΓΙΑΠΑΝΗΣ):Πελχαρίνι, Στρουγκάρεβιτς,  Σόρενσεν, Κολάς, Κνέζεβιτς, Μουκασιάν – Λίμπερο: Χατζηδαμιανού.
ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ(ΑΝΤ. ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ): Παφίτης, Μπλάνκο, Βανέγκας, Ζηκάκης, Γεωργίου, Κορνιένκο – Λίμπερο: Κοπανάροφ. – Αλλαγές: Χρυσοστόμου, Σιαπάνης.
Η βαθμολογία διαμορφώθηκε ως εξής: 1. Παφιακός 24. 2. Ομόνοια (σε οκτώ αγώνες) 21 3. ΑΠΟΕΛ 16.4. Νέα Σαλαμίνα (σε οκτώ αγώνες) 16. 5. Ανόρθωση 13. 6. Αναγέννηση Δ. 10. 7. Pokka ΑΕ Καραβά 05. 8. Ολυμπιάς Φρ.0.
Με την ολοκλήρωση της 9ης αγωνιστικής το πρωτάθλημα διακόπτεται λόγω των γιορτών Χριστουγέννων και Πρωτοχρονιάς και θα επαναρχίσει την Παρασκευή 05 Ιανουαρίου 2018 με τους αγώνες της 10ης αγωνιστικής.